Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 27.01.2020

Marsz przez Auschwitz-Birkenau. Wyzwolony obóz oczami fotografa

W Kordegardzie można oglądać wystawę "Pamięć", zorganizowaną z okazji 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Tematem są zdjęcia Marii Chrząszczowej wykonane w 1945 roku.

Fotografie są prezentowane po raz pierwszy w całości, klatka po klatce, obok współczesnych zdjęć Mikołaja Grynberga z tego samego miejsca oraz oryginalnej makiety projektu upamiętniającego ofiary nazistowskiego ludobójstwa z 1958 r., autorstwa zespołu Oskara Hansena. Kurator Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz zwraca uwagę, że więźniów Auschwitz-Birkenau żyje coraz mniej, a kontakty z nimi jest trudny. - Nasz dzieci nie mają go w ogóle - zauważa. - Pytanie, które my chcemy postawić, jest pytaniem o pamięć i przenoszenie pamięci - precyzuje. Podkreśla, że na rolce Marii Chrząszczowej niektóre klatki się powtarzają, a niektóre są nieostre. - Dla nas było istotne, aby zachować autentyczność jej marszu przez obóz - wyjaśnia kurator. Wyjaśnia też ideę projektu Oskara Hansena, który nie został zrealizowany.

Wystawa będzie dostępna w galerii Narodowego Centrum Kultury przy Krakowskim Przedmieściu do 23 lutego.  

W audycji również:

Płyta "Herbert 3.0" - wspólny projekt Polskiego Radia i NCK. Niemal wszystkie utwory na niej prezentowane (z wyjątkiem jednego) zostały zarejestrowane podczas koncertu przygotowanego przez radiową Trójkę na zlecenie Narodowego Centrum Kultury, który odbył się 22 grudnia 2018 r. w radiowym studiu im. Agnieszki Osieckiej przy ul. Myśliwieckiej.

"Ostatnia góra" - film wyprodukowany przez NCK, relacjonujący narodową zimową wyprawę na K2 w 2018 r. i polską akcję ratunkową na Nanga Parbat, triumfalnie kroczy przez branżowe festiwale (tj. filmów górskich) i ma już na koncie 14 nagród na międzynarodowych festiwalach. Teraz znalazł się na liście kandydatów do nagrody Orły, przyznawanej przez Polską Akademię Filmową. W ramach przeglądu filmów kandydujących do Orłów film można było obejrzeć w niedzielę (26.01) w warszawskim kinie Iluzjon.

Nowe projekty edukacyjne NCK: Archi Przygody - projekt edukacji architektonicznej dla dzieci i pakiet edukacyjny "Barwy wspólne" (ma pomóc w rozpoczęciu rozmowy z dziećmi i młodzieżą na temat patriotyzmu). Pakiet kierowany jest do nauczycieli, animatorów, edukatorów, osób pracujących z grupami młodzieżowymi i dziecięcymi).

Nowy mural NCK na warszawskiej Woli (Płocka róg Kasprzaka). 31 grudnia 2019 został odsłonięty nowy mural dedykowany kulturze. "Kultura ma znaczenie" - to hasło wielkoformatowej grafiki autorstwa ilustratorki Katarzyny Boguckiej oraz Good Looking Studio. Głównym przesłaniem tego streetartowego dzieła jest zwrócenie uwagi na rolę kultury w życiu każdego z nas. Mural powstał również po to, by kształtować i uatrakcyjnić przestrzeni Woli, gdzie znajduje się siedziba NCK. To kolejny projekt, który NCK realizuje na Woli. Ponad rok temu z okazji Święta Niepodległości został odsłonięty  mural przy Rondzie Daszyńskiego.

Zapraszamy do nowej czytelni i księgarni NCK na Krakowskim Przedmieściu. Przedstawiamy też nowe pozycje książkowe NCK.


belka

***

Tytuł audycji: Spacer z kulturą 

Prowadzą: Agnieszka Kunikowska Michał Montowski 

Materiały reporterskie: Martyna Podolska, Dorota Kołodziejczyk, Justyna Majchrzak

Goście: Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz (kurator wystawy "Pamięć"), Małgorzata Chrobak (NCK), Dariusz Załuski (reżyser), Katarzyna Bogucka (autorka muralu), Bartek Leśniewski (Good Looking Studio)

Materiały reporterskie: Dorota KołodziejczykMartyna Podolska, Katarzyna Seeman, Justyna Majchrzak

Data emisji: 26.01.2020

Godzina emisji: 19.07

ag