Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 17.09.2014

Wykluczenie cyfrowe. "Najpoważniejszą barierą jest brak wiedzy"

- Niepełnosprawni również korzystają z internetu. Wiele osób nie może sobie wyobrazić, jak osoba niewidoma używa komputera. Robi to swobodnie za pomocą tzw. czytnika ekranu, który odczytuje na głos to, co jest w komputerze - tłumaczył w Jedynce Dominik Paszkiewicz ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.
Przed właścicielami witryn internetowych ogrom pracPrzed właścicielami witryn internetowych ogrom pracGlow Images/East News

Jego zdaniem, serwis internetowy powinien być przyjazny i możliwy do użycia przez wszystkich, którzy są w stanie obsłużyć komputer. - Niezależnie od ich stopnia sprawności i niepełnosprawności. Każdy serwis da się zrobić w taki sposób, żeby był używalny przez osoby głuchoniewidome, niesłyszące lub niesprawne ruchowo - powiedział  współtwórca podręcznika na temat projektowania dostępu do serwisów internetowych.

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji obchodzi 20-lecie istnienia. Z tej okazji zorganizowało konferencję na temat, jak przystosować strony internetowe na potrzeby osób niepełnosprawnych. Dominik Paszkiewicz tłumaczył, że należy publikować zrozumiałe treści, multimedia z napisami, z tzw. audiodeskrypcją i transkrypcją do tekstu, dbać o to, aby treści były zrozumiałe dla wszystkich ludzi. - To są bardzo proste techniki. Podobnie jak do filmów należy przygotować napisy dla osób niedosłyszących, które przedstawiają to, co jest w dialogach oraz informacje znajdujące się w tle dźwiękowym - mówił gość "Z kraju i ze świata".

Przypomniał również, że serwis, który będzie używalny dla osoby słabowidzącej, tzn. będzie miał dobry kontrast tekstu do tła i czytelny układ strony, będzie też bardziej przyjazny dla osoby, która ma sokoli wzrok. Jego zdaniem wprowadzenie takich rozwiązań nie musi być drogie. - Dobra firma, która tworzy serwisy powinna znać te praktyki. Z kolei redaktorzy powinni pisać zrozumiałe teksty - wyjaśnił Dominik Paszkiewicz.

Zgodnie z polskim prawem, do końca maja przyszłego roku ponad 80 tys. podmiotów administracji publicznej musi stworzyć portale internetowe przyjazne niepełnosprawnym.

Rozmawiał Patryk Michalski.

Magazyn "Z kraju i ze świata" od poniedziałku do piątku od godz. 12.20 do 13.00. Zapraszamy do słuchania.

tj, pg