Logo Polskiego Radia
Jedynka
Klaudia Hatała 06.10.2014

Zdrowe jedzenie w sklepikach szkolnych? "Niestety, dla części właścicieli liczy się zarobek"

- Część właścicieli włącza się do akcji. Dla części ważniejsze jest jednak zarabianie pieniędzy. Dlatego wielu dyrektorów szkół, które promują zdrowy styl życia, musiało taką umowę rozwiązać - mówi w "Sygnałach dnia" w radiowej Jedynce mazowiecki koordynator programu "Szkoła promująca zdrowie" Agnieszka Jęczarek.
Agnieszka Jęczarek, mazowiecki koordynator programu Szkoła promująca zdrowieAgnieszka Jęczarek, mazowiecki koordynator programu "Szkoła promująca zdrowie"Jacek Konecki/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Agnieszka Jęczarek z mazowieckiego Kuratorium Oświaty o szkołach promujących zdrowie (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Agnieszka Jęczarek informuje, że szkoły promujące zdrowie, od 1991 roku podejmują działania, które skupiają się nie tylko zmianie asortymentu w sklepikach szkolnych, ale przede wszystkim na edukowaniu w zakresie zdrowego stylu życia.

- Uczniowie, nauczyciele i rodzice deklarując przystąpienie do mazowieckiej sieci promującej zdrowie dokonują zdrowego wyboru - podkreśla gość Jedynki i dodaje, że program dedykowany jest nie tylko dla szkół ale także dla przedszkoli.

Mazowiecki koordynator programu "Szkoła promująca zdrowie" podkreśla, że często zmiana asortymentu w sklepiku szkolnym wynika z inicjatywy samych uczniów. - Dzieci same zauważają, że kolorowe jedzenie (warzywa, owoce) może być zdrowe, ale także równie smaczne, jeśli nie smaczniejsze niż niezdrowe - zaznacza gość "Sygnałów dnia".

Agnieszka Jęczarek informuje, że asortyment sklepików uzgadniany jest między dyrekcją szkoły i właścicielem sklepiku. - Część właścicieli włącza się do akcji. Dla części ważniejsze jest jednak zarabianie pieniędzy. Wiadomo, że dzieci mając dostępne w sklepiku szkolnym batoniki, chipsy, napoje słodzone i nic zdrowego, wybiorą więc to, co jest dostępne - zaznacza gość Jedynki.

- Dlatego wielu dyrektorów szkół, które promują zdrowy styl życia, musiało taką umowę rozwiązać. Rozwiązaniem jest jednak na przykład wprowadzenie w stołówce szkolnej różnego rodzaju przekąsek, typu owoce i warzywa. Zastępujemy obecność sklepiku szkolnego czymś innym, równie atrakcyjnym - dodaje.

Mazowiecki koordynator programu "Szkoła promująca zdrowie" mówi, że "problem zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia dotyczy nas wszystkich". - Ten program promuje takie podejście, które pozwala zdrowe żywienie i aktywność fizyczną przełożyć na życie codzienne, nie tylko szkołę - podkreśla.

Agnieszka Jęczarek informuje, że w każdym województwie istnieje sieć szkół promujących zdrowie. - W województwie mazowieckim 48 szkół kandyduje do mazowieckiej sieci szkół promujących zdrowie, a 63 szkoły już do niej należą - dodaje.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(kh)