Logo Polskiego Radia
Jedynka
Michał Błaszczyk 07.02.2020

"Zaprzeczenie władzy sądowniczej". Jan Kanthak o działalności Pawła Juszczyszna

- Jeśli pozwolimy na to, by sędziowie sądów rejonowych (...) decydowali o tym, które przepisy mogą obowiązywać, a które nie, to doprowadzimy do kompletnego paraliżu - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jan Kanthak, rzecznik Solidarnej Polski.

We wtorek Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego, orzekając w drugiej instancji, zawiesiła w czynnościach sędziego Pawła Juszczyszyna. Wobec niego prowadzone jest postępowanie dyscyplinarne. Juszczyszyn powiedział w czwartek, że zamierza przychodzić do sądu. Zaznaczył jednak, że jeśli nadal nie będzie miał żadnych zadań do wykonania, to można zastanawiać się, czy będzie to miało sens.

PAP Paweł Juszczyszyn 2 1200.jpg
Zawieszony sędzia Juszczyszyn zamierza dalej orzekać. Jest oświadczenie

"Zaprzeczenie władzy sądowniczej"

W ocenie Jana Kanthaka, działalność Pawła Juszczyszyna "pokazuje jak w soczewce stosunek niektórych sędziów do stanowionego prawa". - To jest ten problem, o którym tak często mówimy: niektórzy sędziowie myślą, że mogą arbitralnie wybierać, które przepisy będą stosować, a których nie. To jest zaprzeczenie władzy sądowniczej, która zgodnie z konstytucją ma orzekać na podstawie ustaw i konstytucji. Sędziowie mają stosować prawo, które przyjmuje inna władza - ustawodawcza - argumentował Gość Polskiego Radia.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Paweł Juszczyszyn zawieszony. Sąd rozpatrzył kolejne sprawy, które prowadził

- Jedyną instytucją, która może uznawać ustawy za nieobowiązujące i niezgodne z konstytucją jest Trybunał Konstytucyjny. Jeśli pozwolimy na to, by sędziowie sądów rejonowych czy politycy decydowali o tym, które przepisy mogą obowiązywać, a które nie, to doprowadzimy do kompletnego paraliżu . Na tym polega państwo prawa, że wszystkich obowiązuję te same przepisy i zasady - podkreślił.

"Społeczeństwo oczekuje tej reformy"

Gość Programu 1 Polskiego Radia podziękował Klubom "Gazety Polskiej" za organizację sobotniej manifestacji poparcia wobec działań prezydenta Andrzeja Dudy i Trybunału Konstytucyjnego w sprawie sądownictwa. Organizuje ją Komitet Suwerenni przy wsparciu Klubów "Gazety Polskiej". Jan Kanthak podziękował za organizowanie tej manifestacji.

663_kluby_GP_demonstracja_YT.jpg
"Czas się zorganizować". Demonstracja klubów "GP" w obronie reformy sądów

- Często okłamuje się społeczeństwo i próbuje się zaprzeczyć wynikom demokratycznych wyborów, wmawiając, że społeczeństwu nie podoba się reforma sprawiedliwości, że nie jest ona oczekiwana i że Prawo i Sprawiedliwość dokonuje zamachu na demokrację, nic bardziej mylnego - mówił Jan Kanthak.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Polacy chcą odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów

- Społeczeństwo oczekuje tej reformy, co najlepiej obrazuje fakt, że Zjednoczona Prawica drugi raz z rzędu wygrała wybory i może samodzielnie sprawować władzę. Kwestia przeprowadzanie gruntownej reformy sprawiedliwości była fundamentalna - ocenił gość Polskiego Radia. - Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w tej manifestacji - dodał.

"Zakłamanie Szymona Hołowni"

W rozmowie także o pierwszym spocie kampanijnym Szymona Hołowni. Klip wzbudził kontrowersje w mediach społecznościowych za sprawą nawiązań do katastrofy smoleńskiej. W ocenie gościa Polskiego Radia, spot jest "wyjątkowo haniebny" i pokazuje "zakłamanie Szymona Hołowni".  - W tak prostej sprawie Hołownia nie potrafi sformułować jednego przekazu, zgodnego z prawdą - ocenił Jan Kanthak.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Jan Kanthak (poseł klubu parlamentarnego PiS, rzecznik Solidarnej Polski)

Data emisji: 07.02.2020

Godzina emisji: 12.15

mbl