Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 21.04.2012

"Nie oddamy wam telewizji Trwam"

Pod tym hasłem w Warszawie odbyła się wielka manifestacja. To protest przeciwko nieprzyznaniu katolickiemu nadawcy koncesji na naziemne nadawanie cyfrowe.

W wywiadzie dla Informacyjnej Agencji Radiowej dyrektor Radia Maryja ojciec Tadeusz Rydzyk powiedział, że w Polsce toczy się walka o sumienia. W jego przekonaniu, Telewizja Trwam jest celowo spychana na margines, by ograniczyć jej wpływ na społeczeństwo. Tym samym naruszane są zasady demokracji i wolności mediów. Winą za to obarcza Krajową Radę Radiofonii i Telewizji, która nie znalazła dla katolickiego nadawcy miejsca na multipleksie cyfrowym i trwa przy swojej decyzji, mimo ponad 2 milionów nadesłanych protestów. Redemptorysta bardzo krytycznie ocenia też rząd.

Tymczasem Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii Telewizji oświadczył, że nie ma żadnego spisku przeciw Telewizji Trwam. Jan Dworak zapewnił, że Rada nie przyznając katolickiemu nadawcy miejsca na multipleksie cyfrowym kierowała się wyłącznie przepisami prawa. Zarzuty płynące pod adresem KRRiT, że jej decyzja jest wyrazem walki z Kościołem i niszczeniem tradycji chrześcijańskiej, uznał za „krzywdzące i nieprawdziwe”. Zwrócił też uwagę na polityczne wykorzystywanie całej sprawy.

Rada Radiofonii spotkała się z zarzutami, że uczestniczy w spisku, którego celem jest laicyzacja Polski i w którym uczestniczą także prezydent, premier, obóz rządzący i Platforma Obywatelska, mówił Jan Dworak. Na konferencji prasowej oświadczył, że Rada podejmując decyzję w najmniejszym stopniu nie głosowała „za Panem Bogiem, albo przeciwko Niemu”. Decyzja jest suwerenna, „podjęta na odpowiedzialność Rady, i - przede wszystkim - trzymająca się litery prawa. U jej podstaw - wyjaśniał - leży ocena finansowych możliwości Fundacji Lux Veritatis nadającej Telewizję Trwam. Zaznaczył, że Fundacja nie dostarczyła dokumentów dotyczących szczegółów pożyczki od Warszawskiej Prowincji Redemptorystów. Nałożyła też klauzulę poufności na dokumenty dotyczące tej kwestii. KRRiT chce je opublikować, ale zrobi to dopiero po uzyskaniu zgody katolickiego nadawcy.

Protestujący przeciwko nieprzyznaniu Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym są przekonani, że utracą swoją telewizję, gdy zostanie wyłączony sygnał analogowy. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, ustami swojego przewodniczącego, Jana Dworaka, wielokrotnie zapewniała, że tak się nie stanie, program będzie nadal odbierany satelitarnie.

Na temat sprawy koncesji TV Trwam w programie Roberta Kowalskiego "Sterniczki" dyskutowały: Julia Pitera, PO, pełnomocniczka rządu do spraw równego traktowania, Jolanta Fedak, PSL, b. minister pracy i polityki społecznej, prof. Małgorzata Fuszara, Uniwersytet Warszawski, Beata Stasińska, wydawca, członek ruchu społecznego Obywatele Kultury i Maria Starzewska, Fundacja Centrum im. Bronisława Geremka.