Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 21.07.2013

Kopacz przeciw finansowaniu partii z budżetu: takie wnioski składaliśmy co najmniej dwukrotnie

- Gdyby dziś zliczyć wydatki budżetu na finansowanie partii z ostatnich 5 lat, ta kwota sięgałaby 424 milionów złotych. Czy rzeczywiście jesteśmy krajem, gdzie pół miliarda złotych nie znalazłoby adresatów bardziej potrzebujących niż politycy? - mówiła w radiowej Jedynce Ewa Kopacz.
Ewa KopaczEwa KopaczWojciech Kusiński/PR

W niedzielę 21 lipca odbędzie się zainicjowana przez marszałek Sejmu Ewę Kopacz debata, którą współprowadzić będzie dziennikarka radiowej Jedynki Zuzanna Dąbrowska. Uczestnicy debaty przyjrzą się sposobom finansowania partii i zastanowią się, na co ugrupowania powinny wydawać pieniądze.

- Moje ugrupowanie nie od dziś mówi, że nie chce finansowania działalności politycznej z pieniędzy podatników. Ostatnia taka inicjatywa w poprzedniej kadencji doprowadziła do tego, że finansowanie z budżetu jest o połowę mniejsze. Wtedy, kiedy byliśmy w opozycji, albo na początku, gdy nie byliśmy jeszcze partią i nie dostawaliśmy złotówki z budżetu państwa, to również mówiliśmy o tym, że nie chcemy finansowania z budżetu państwa - powiedziała Ewa Kopacz w radiowej Jedynce.

Debata "Zasady finansowania partii politycznych" - program i relacje w radiowej Jedynce >>>

Dziś partie polityczne otrzymują finansowanie w postaci subwencji - corocznie należnej partiom, której członkowie zasiadają w Sejmie i Senacie oraz dotacji, czyli jednorazowego zwrotu kosztów kampanii. - Subwencja to średnio ok. 20 milionów dla dużych partii rocznie, w sumie na ostatnie 5 lat to kwota blisko pół miliarda, które można przeznaczyć na inne cele. Dlatego będziemy walczyć i promować nasze rozwiązanie, które już wpłynęło do laski marszałkowskiej - podkreśliła.

Projekt Platformy Obywatelskiej zakłada całkowitą likwidację finansowania działalności partii z budżetu państwa oraz zakaz prowadzenia przez partie działalności gospodarczej. Majątek partia może powstawać ze składek członków, darowizn, spadków, zapisów i dochodów z majątku, a przeznaczony może być tylko na cele statutowe lub charytatywne. Swoje projekty przygotowały także Solidarna Polska, Polskie Stronnictwo Ludowe, Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej.

- Chciałabym, byśmy rozmawiali merytorycznie, a nie przepychali się. Dlatego podczas mojej debaty głos w pierwszej kolejności będą mieli ci, którzy stoją na straży prawa, czyli konstytucjonaliści. Będą także politolodzy, etycy, socjolodzy, przedstawiciele organizacji pozarządowych i media - wyjaśniła.

Na sali obecni będą także przedstawiciele partii politycznych, ale marszałek Sejmu zakłada ich udział dopiero na etapie pytań do ekspertów.

W "Sygnałach dnia" Ewa Kopacz odniosła się także do wyborów na szefa Platformy Obywatelskiej.

Rozmawiał Krzysztof Grzesiowski.

"Sygnały dnia" na antenie Jedynki od poniedziałku do soboty między godz. 6.00 a 9.00. Zapraszamy!

(asz)

>>>Zapis całej rozmowy