Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Kamińska 06.10.2013

Niespodzianka w funduszach spójności. Nie ma na nią zgody

Rządy UE chcą, by funduszy strukturalnych nie mogły otrzymywać kraje, które nie przestrzegają dyscypliny budżetowej.
Flagi państw UEFlagi państw UEeuropa.eu
Posłuchaj
  • Gośćmi Jedynki byli: Jerzy Kwieciński, ekspert BCC i wiceszef Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, były wiceminister ds. rozwoju regionalnego, a także Piotr Wawrzyk z katedry europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego
Czytaj także

Przy utrzymaniu tej zasady upierają się zwłaszcza kraje-płatnicy netto, z Niemcami na czele, a parlament ją odrzuca. Porozumienia nie ma.

Pieniądze w polityce spójności są już wynegocjonowane, to blisko 73 mld euro dla Polski. Ciągle jednak trwają dyskusje nad zatwierdzeniem zasad wypłaty pieniędzy. Obecnie negocjuje się propozycje kar finansowych dla państw, które korzystają z polityki spójności za nadmierny deficyt finansów publicznych. Korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka mówi, że taki zapis pojawił się już w 2009 roku, i już wtedy polski minister mocno go krytykował, jak też inne kraje Europy Środkowo-Wschodniej.

Polska korespondentka w Brukseli mówi, że  przyszły tydzień to ostatni moment na porozumienie, by zdążyć z wypłatą funduszy od przyszłego roku. W połowie października musi zatwierdzić porozumienie komisja, pod koniec października Parlament Europejski musi zaakcpetować te nowe zasady wypłaty unijnych funduszy, a potem jeszcze musi zagłosować za zatwierdzeniem nowego budżetu UE.

W środę negocjacje w tej sprawie w komisji spraw regionalnych nie przyniosły jednak porozumienia. Sporną kwestią pozostaje właśnie owa tzw. warunkowość makroekonomiczna, czyli propozycja rządów, by funduszy strukturalnych nie mogły otrzymywać kraje, które nie przestrzegają dyscypliny budżetowej. Przy utrzymaniu tej zasady upierają się zwłaszcza kraje-płatnicy netto, z Niemcami na czele, a parlament ją odrzuca.

Kompromisowa propozycja PE przewiduje złagodzenie sankcji za nieprzestrzeganie dyscypliny budżetowej. Negocjatorzy europarlamentu chcą m.in., by podejmując decyzje o ewentualnych sankcjach, Komisja Europejska brała pod uwagę sytuację społeczno-ekonomiczną danego kraju oraz aby kary dotyczyły tylko zobowiązań, a nie płatności.

Jerzy Kwieciński komentował w Jedynce, że kary finansowe są nakładane na beneficjentów polityki spójności, a nie na beneficjentów polityki rolnej. Jak mówi, próba dyscyplinowania krajów członkowskich sama w sobie nie jest złym pomysłem, ale instrument taki nie powinien być wybiórczy, a obowiązywać wszystkich.

Piotr Wawrzyk skomentował, że gdy mowa o sankcjach za złe wydatkowanie funduszy czy przekraczanie deficytu, to są one konsekwencją jeszcze szczytu Rady Unii Europejskiej. Zaznacza, że bardzo wiele zależy od przepisów w aktach wykonawczych, ”diabeł tkwi w szczegółach”.

Gośćmi Jedynki byli Jerzy Kwieciński, ekspert BCC i wiceszef Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości były wiceminister ds. rozwoju regionalnego, Piotr Wawrzyk z katedry europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Gośćmi Jedynki byli

- Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli

-Jerzy Kwieciński, ekspert BCC i wiceszef Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości, były wiceminister ds. rozwoju regionalnego

- Piotr Wawrzyk z katedry europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska

IAR/Jedynka/PAP/agkm