Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 14.11.2013

Trudności na linii UE-Ukraina. To koniec Partnerstwa Wschodniego?

W ukraińskim parlamencie nie doszło do głosowania ws. ustawy pozwalającej Julii Tymoszenko, oraz innym skazanym, wyjechać na leczenie za granicą. Czy brak umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską zagraża Partnerstwu Wschodniemu?
Ukraińskiemu parlamentowi znów nie udało się porozumieć w środę ws. uwolnienia b. premier Julii Tymoszenko, czego domaga się od Kijowa Unia Europejska przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej. Na ostateczną decyzję deputowani dostali czas do 19 listopada. Przed ukraińskim parlamentem pikietowali zwolennicy Tymoszenko. 13.11.2013, Kijów, Ukraina.Ukraińskiemu parlamentowi znów nie udało się porozumieć w środę ws. uwolnienia b. premier Julii Tymoszenko, czego domaga się od Kijowa Unia Europejska przed podpisaniem umowy stowarzyszeniowej. Na ostateczną decyzję deputowani dostali czas do 19 listopada. Przed ukraińskim parlamentem pikietowali zwolennicy Tymoszenko. 13.11.2013, Kijów, Ukraina. PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

W ramach kampanii informacyjnej przed wyborami europejskimi, planowanymi na 22-25 maja 2014 roku, Parlament Europejski organizuje pięć tematycznie zróżnicowanych spotkań w miastach Unii Europejskiej. Druga z nich odbyła się 14 listopada w Warszawie pod hasłem ReACT "UE w świecie współczesnym – energia do działania".

Jednym z tematów rozmów były perspektywy dalszego rozszerzania Wspólnoty. W tym kontekście szczególnie istotne okazują się problemy z doprowadzeniem do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą i przyszłość Partnerstwa Wschodniego.

Aleksander Smolar: brak stowarzyszenia z Unią będzie porażką wszystkich poza Rosją >>

- W obecnej sytuacji są już marne szanse na podpisanie umowy stowarzyszeniowej na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie - powiedziała w Jedynce Elżbieta Kaca z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
W ukraińskim parlamencie nie doszło do głosowania ws. ustawy pozwalającej Julii Tymoszenko, oraz innym skazanym, wyjechać na leczenie za granicą. Zdaniem gościa Jarosława Kociszewskiego umowa stowarzyszeniowa z Ukrainą mogłaby zostać podpisana na Europejskiej Radzie Spraw Zagranicznych Unii w 2014 roku. - Pytanie tylko czy Ukraina nie przecholowała. Unia wymaga wypuszczenia Tymoszenko na leczenie i musi zachować twarz w tej sytuacji. Trudno będzie podjąć decyzję o podpisaniu w sytuacji, gdy Julia siedzi w więzieniu - wyjaśniła.

Jej zdaniem ta porażka nie oznacza jednak końca projektu jakim jest Partnerstwo Wschodnie. - Mamy Mołdawie i Gruzję, które są bardzo zdeterminowane, by jak najszybciej podpisywac umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. W tych dwóch krajach jest nadzieja, że będą zacieśniały swoje relacje z Unią - dodała.

W jaki sposób Rosja stara się przeszkadzać w rozszerzaniu Unii na wschód?

"Więcej świata" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku o godz. 18.15

''