Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Bartłomiej Makowski 04.03.2023

Michał Issajewicz. Posłuchaj wspomnień uczestnika Akcji Kutschera

Dziś mija 11. rocznica śmierci Michała Issajewicza ps. Miś, żołnierza Armii Krajowej, członka batalionu "Parasol". To on wykonał wyrok śmierci na "kata Warszawy" Franza Kutscherę.
Michał Issajewicz po wojnie na jezdni Alej Ujazdowskich w miejscu akcji KutscheraMichał Issajewicz po wojnie na jezdni Alej Ujazdowskich w miejscu akcji KutscheraWikipedia/domena publiczna

- Całość trwała bardzo krótko. "Lot" (Bronisław Pietraszewicz) został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji "Kruszynka" (Zdzisław Poradzki). Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - tak na antenie Polskiego Radia Michał Issajewicz wspominał przebieg zamachu na Franza Kutscherę.

Posłuchaj
07:21 wspomnienia uczestnika zamachu na kutscherę - issajewicza mis.mp3 Michał Issajewicz wspomina zamach na Franza Kutscherę. (PR, 28.07.1956)

 

Franz Kutschera był znienawidzonym szefem policji i SS dystryktu warszawskiego. Funkcję tę objął 25 września 1943 roku. Zbrodniarz był odpowiedzialny za represje, łapanki i egzekucje. Wyrok na Kutscherę wydał szef Kedywu KG AK płk August Emil Fieldorf "Nil". Przeprowadzenie akcji powierzono zgrupowaniu "Agat" (późniejszy "Parasol"), w którym służył Issajewicz. 

Zamach miał miejsce 1 lutego 1944 w Alejach Ujazdowskich. Zadaniem "Misia", bo taki pseudonim konspiracyjny nosił Michał Issajewicz, było zablokowanie drogi limuzynie Kutschery, którą "kat Warszawy" podążał z domu przy Al. Róż do komendantury SS.

W następstwie akcji zginęło jeszcze 4 Niemców, a 9 zostało rannych. Straty były też po stronie polskiej. Dwóch żołnierzy zmarło od ran kilka dni po zamachu (Bronisław Pietraszewicz i Marian Senger), dwóch innych zginęło podczas ucieczki po akcji (Zbigniew Gęsicki i Kazimierz Sott). Issajewicz, mimo postrzału w głowę, przeżył. Wkrótce został jednak aresztowany i osadzony na Pawiaku. Stamtąd wywieziony został do obozu koncentracyjnego Stutthof.

Po uwolnieniu z obozu trafił do Słupska. Tam został pełnomocnikiem władz do spraw ludności niemieckiej. Po wojnie zamieszkał w Warszawie. Działał aktywnie w Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, był też wychowawcą w Szczepie 208 Warszawskich Drużyn Harcerskich i Zuchowych im. Batalionu "Parasol". Zmarł 4 lutego 2012 roku.

Poniżej: infografika przedstawiająca przebieg zamachu na Kutscherę. Michał Issajewicz oznaczony literą "E".

Wyrok na Kutscherę, cz. 1
Wyrok na Kutscherę, cz. 2/Polskie Radio/Bartłomiej Makowski (red.)/Łukasz Haponiuk (graf.) 
Akcja Kutschera - cz. 3 Polskie Radio/Bartłomiej Makowski (red.)/Łukasz Haponiuk (graf.)
Akcja Kutschera. Polskie Radio/Bartłomiej Makowski (red.)/Łukasz Haponiuk (graf.)

bm