Logo Polskiego Radia
PolskieRadio24.pl
Szymon Antosik 19.09.2023

Komunikat BBC: "Cały świat podziwia waszą odwagę"

– Raz jeszcze Polska została ofiarą zaborczego najazdu i przez bohaterską walkę stała się chorążym wolności w Europie. My, wasi sprzymierzeńcy walczyć będziemy o przywrócenie waszej wolności - usłyszeli warszawiacy w Polskim Radiu treść komunikatu BBC z 19 września 1939 roku.

Podpułkownik Wacław Lipiński 19 września 1939 roku porównywał sytuację ludności Warszawy do śmiertelnie rannego. Uważał, że wyjawienie całej prawdy o fatalnym położeniu Polski mogłoby złamać hart ducha warszawiaków i starał się nie przekazywać wszystkich wiadomości z frontu. Wiara w zwycięstwo miała być główną motywacją do kontynuowania walki z wrogiem.

– Już trzeci dzień na Pragę idą silne natarcia nieprzyjaciela. Jak do tej pory wszystkie zostały krwawo odparte przez naszych obrońców. Mamy duże siły na całym obszarze, ale Warszawa jest tym centralnym punktem. Ze względów politycznych i moralnych posiadanie stolicy jest niezmiernie ważną rzeczą – powiedział w Polskim Radiu szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy ppłk. Wacław Lipiński. – Jakżeż inaczej wyglądała Warszawa trzy tygodnie temu. Pełna gwaru, światła, podniecenia. Jak wygląda dzisiaj Warszawa wszyscy wiemy. Oto są zmienne dni i godziny wojny.

Polscy żołnierze na frontach II wojny światowej - zobacz serwis historyczny

"Cały świat podziwia waszą odwagę"

Polskie Radio było jedynym źródłem komunikacji ze światem. Radiowcy odbierali z nasłuchu wiadomości oraz nadawali na krótkich falach własne komunikaty dla zagranicznych rozgłośni.

– Ot, przed chwilą, angielska radiofonia BBC przesłała Warszawie następujące słowa – raportował szef propagandy Dowództwa Obrony Warszawy. – Cały świat podziwia waszą odwagę. Raz jeszcze Polska została ofiarą zaborczego najazdu i przez bohaterską walkę stała się chorążym wolności w Europie. My, wasi sprzymierzeńcy walczyć będziemy o przywrócenie waszej wolności. Prosimy, jeśli to możliwe odpowiedzcie na ten apel jeszcze dzisiejszej nocy.


Posłuchaj
02:54 Wacław Lipiński 19 września 1939.mp3 Radiowe przemówienie ppłk. Wacława Lipińskiego z 19 września 1939 roku. (PR, 19.09.1939)

 

Warszawa wciąż borykała się ze skutkami oblężenia. Tajny raport przygotowany przez Zarząd Miejski dla prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego podsumowywał straty wywołane przez niemieckie bombardowanie z 17 września.


Posłuchaj
12:29 tu polskie radio warszawa (22) - 19 września 1939 rok - wtor___pr iii 75681_tr_0-0_104108580a1f984d[00].mp3 Audycja "Tu Polskie Radio Warszawa - 19 września 1939". (PR, 19.09.1979)

 

Ciężko uszkodzonych było wiele historycznych budowli, w tym Zamek Królewski, a ulice wciąż były sprzątane z martwych ciał. Służby miejskie 19 września pogrzebały 166 ludzi i 305 koni. Należy jednak pamiętać, że wiele ofiar zostało pochowanych przez rodziny i znajomych.

– Może być, że już nie usłyszymy granatów na murach Warszawy, że już ani jedna bomba nie spadnie na dom warszawski. Ale ponieważ jest wojna i należy przygotować się zawsze na rzeczy najgorsze, że jeszcze może to samo powrócić – ostrzegał słuchaczy podpułkownik Lipiński.

sa