Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 30.12.2009

Bezpieczne pieniądze w sieci - Rozwój bankowości elektronicznej

Coraz częściej Polacy wybierają się na zakupy bez monet czy banknotów. A to wszystko dzięki komputerom, internetowi i bankowości elektronicznej.

Coraz częściej Polacy wybierają się na zakupy bez monet czy banknotów. Niektórzy z nas nawet nie zaglądają do sklepów, i mimo to robią zakupy! A to wszystko dzięki komputerom, internetowi i bankowości elektronicznej. Konta z dostępem do internetu ma już 15 milionów Polaków - mówi z dumą Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich.

Remigiusz Kaszubski: Z tego zdecydowana większość, czyli około 8 milionów klientów, to klienci aktywni, czyli tacy, którzy wykonują co najmniej 4 transakcje w miesiącu. Sprawdzają się też wszystkie prognozy przygotowane przez Radę Bankowości Elektronicznej, które zakładały, że nie długo dojdziemy do 20 milionów kont dostępnych przez Internet. Najbardziej interesującą ostatnio informacja jest fakt, że mamy w tej chwili więcej transakcji bezgotówkowych dokonywanych kartami niż transakcji pobierania pieniędzy z bankomatu. Patrząc na to z perspektywy rozwoju, czyli ponad 35 milionów krat płatniczych w Polsce możemy mówić o tym, że jest to ogromny sukces zarówno polskich konsumentów jak i całego systemu płatniczego.

Kupowanie bez wychodzenia z domu, regulowanie różnego rodzaju płatności z dowolnego miejsca na świecie - to wielka zaleta bankowości elektronicznej. Ale nie jedyna. Wirtualne transakcje są bardziej bezpieczne niż te robione przy użyciu papierowych pieniędzy - twierdzi Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich.

Piotr Balcerzak: Gdybyśmy mieli gotówkę w kieszeni w portfelu i zostalibyśmy okradzieni to niestety już byśmy tych pieniędzy nie odzyskali. Jeżeli jednak mielibyśmy w tym portfelu zamiast gotówki kartę płatniczą, czy kartę tzw. zdrapkę to istnieje duże prawdopodobieństwo, że te pieniądze po prostu z konta by nie zniknęły. W takich okolicznościach bardzo szybko trzeba jednak taki fakt zgłosić bankowi.

Co decyduje o bezpieczeństwie naszych pieniędzy w internecie? Nasza rozwaga i sposób zorganizowania systemu płatności internetowych - zapewnia Remigiusz Kaszubski.


Remigiusz Kaszubski: Bankowość elektroniczna ma w sobie pewną specyficzną cechę to jest wielki wysiłek wielu ludzi, którzy starają się zbudować system zaufania, tego zaufania publicznego. Za każdym razem kiedy dokonujemy płatności możemy być pewni, że pieniądze, które wypływają z naszego konta dotrą do właściwego odbiorcy. System jest tak chroniony, żeby nie każdy mógł się do niego dostać a wręcz poziom zabezpieczeń w polskiej bankowości należy do jednych z najlepszych na świecie. Dla tego ktoś kto będzie chciał okraść konto, będzie musiał uzyskać dane, które co do zasady są dedykowane tylko i wyłącznie posiadaczowi konta albo karty płatniczej. Istotne w tym procesie jest samo zorganizowanie systemu przepływu pieniędzy. Na tej bazie mówimy dziś o najwyższym, najlepszym systemie przekazywania środków, który jest jednym z najbezpieczniejszych wśród wszystkich tych, które funkcjonują. Gotówkę może ktoś nam ukraść, a jeżeli ktoś nam ukradnie kartę a nie przekażemy mu lub nie dostanie on w jakikolwiek inny sposób danych niezbędnych do dokonania transakcji, to nigdy tej transakcji nie zrobi. Pieniądze na koncie w banku zawsze będą więc bezpieczne natomiast gotówka w portfelu jest elementem, który kusi złodziei.


O tym jak w bezpieczny sposób przeprowadzać transakcje internetowe opowiemy jutro o tej samej porze.

***Audycja zrealizowana we współpracy Związkiem Banków Polskich***