Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 04.01.2010

Bezpieczne pieniądze w sieci – Zasady korzystania z bankowości elektronicznej

Internet jest bezpiecznym środowiskiem dla osób korzystających z bankowości elektronicznej pod warunkiem, że przestrzega się szeregu oczywistych zasad.

Robert Lidke: Remigiusz Kaszubski ze Związku Banków Polskich mówi o bezpiecznym korzystaniu z bankowości elektronicznej.


Remigiusz Kaszubski: Bank, co do zasady, nigdy nie kontaktuje się pierwszy z klientem, a jeżeli się kontaktuje, to wymaga od tego klienta przekazania danych niezbędnych do dokonania transakcji. To my inicjujemy kontakt z bankiem i to my inicjujemy proces dokonywania płatności. W przypadku kiedy dostajemy e-maile z prośbą o weryfikację naszych danych, które są niezbędne do dokonania transakcji to po pierwsze podchodzimy z dużą nieufnością do takiego e-maila, a jeżeli jest link na tej stronie to nie otwieramy tego linku. Jesli otrzymamy takiego e-maila to od razu dzwonimy do baku i dowiadujemy się tam, dlaczego do nas został przekazany tego typu e-mail. Taki e-mail to typowe działanie oszustów, którzy najpierw wysyłają e-maila z prośba o przekazania danych transakcyjnych lub podsuwają nam stronę, która do złudzenia przypomina nam stronę naszego banku. Wchodząc na te stronę najczęściej instalujemy u siebie jakiś złośliwy program a po drugie te dane, które wprowadzamy na tę stronę, to są dane, które bezpośrednio przekazujemy złodziejom, wiec nigdy tego nie róbmy. To my inicjujemy kontakt z bankiem a nie bank z nami.


Robert Lidke: Ważne jest także to, aby naszych poufnych danych umożliwiających kontakt z bankiem nie udostępniać innym osobom, także nikomu ze swojej rodziny czy z grona naszych przyjaciół - ostrzega Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich.


Piotr Balcerzak: Nigdy nie możemy udostępniać informacji poufnych dotyczących sposobu komunikowania się z bankiem, identyfikacji i uwierzytelnienia swojej tożsamości w elektronicznym systemie bankowości internetowej, jak również metody autoryzacji transakcji. Są to dane poufne, których udostępnienie, świadome lub nie, może skutkować później tym czy bank odda nam pieniądze jeżeli zostaniemy ofiara przestępstwa czy nie.


Robert Lidke: Jednym z najważniejszych elementów chroniących nasze pieniądze w internecie są nasze hasła dostępowe do bankowości elektronicznej.


Piotr Balcerzak: Bardzo dobrą praktyką jest okresowe zmienianie haseł. Ważne jest też, żeby te hasła były w miarę skomplikowane połączeniem liter małych i dużych oraz cyfr, bo to utrudnia znacznie złamanie takiego hasła. To hasło powinno być skomplikowane ale i jednocześnie powinno kojarzyć się tylko i wyłącznie nam jako użytkownikowi bankowości elektronicznej.

Robert Lidke: Pamiętajmy także aby w czasie korzystanie z bankowości elektronicznej nie odchodzić od naszego komputera.


Piotr Balcerzak: W trakcie sesji z bankowością internetową nie powinniśmy komputera spuszczać z oczu. Powinniśmy wykonać wszystkie zlecenia, zamknąć, wylogować się z systemu bankowości elektronicznej i zamknąć okno przeglądarki. To jest bardzo ważne, dlatego że przez pewien czas informacje w tej przeglądarce o naszym użytkowaniu jej są zawarte. Co bardzo ważne, każdy system bankowości internetowej ma pewien czas swojej aktywności. Jeżeli odejdziemy od komputera i będziemy wykonywali inne czynności i wrócimy do niego po jakimś czasie może okazać się, że system na nas wymusi ponowne zalogowanie się do tego systemu.

***Audycja zrealizowana we współpracy ze Związkiem banków Polskich***