Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 08.01.2010

Bezpieczne pieniądze w sieci. Rozwój bankowości elektronicznej

Już wkrótce może się okazać, że gotówka będzie kojarzyła się nam nie z zakupami, ale z numizmatyką...

Robert Lidke: Dynamiczny rozwój bankowości elektronicznej ciągle nas zaskakuje. Przewidywania Remigiusza Kaszubskiego ze Związku Banków Polskich.

Remigiusz Kaszubski: -Jeżeli mamy już ponad 14 mln kont z dostępem przez Internet, jeżeli mamy prawie 35 mln kart płatniczych, jeżeli dynamika dokonywanych transakcji systematycznie wzrasta i proponujemy coraz to nowe produkty, typu karty przedpłacone, pieniądz elektroniczny, płatność mobilna, możliwość dokonywania transakcji z wykorzysatniem telewizora – to są rzeczy, które będą napędzać nam dynamikę rozwoju bankowości elektronicznej. Bankowość elektroniczna jest wygodna, bezpieczna, korzystać z konta możemy w domu, nie musimy stać w kolejkach, oszczędzamy czas i możemy dokonać transakcji z każdego miejsca na świecie.

R.L.: Wiele wskazuje na to, że Polska w najbliższych latach stanie się liderem w rozwoju bankowści elektronicznej - zarówno pod względem technologicznym, jak i przyjętych rozwiązań prawnych.

Remigiusz Kaszubski: -My mamy lepsze, bezpieczne, zdecydowanie lepsze produkty niż w innych krajach Europy, ale także dodatkowo budujemy jeden z najlepszych systemów zabezpieczeń. Ten system zabezpieczeń polega nie tylko na wykorzystaniu kryptografii do zabezpieczeń, ale także biometrii. I tutaj już wkrótce mam nadzieję, że słuchacze spotkają się z bankomatami biometrycznymi, gdzie będą mogli dokonywać transakcji z wykorzystaniem siebie jako hasła. Zakładam, że będzie to technologia oparta o układ naczyń krwionośnych, która pozwoli nam wypłacić pieniądze z bankomatu i dokonać płatności.

R.L.: Są jednak rozwiązania, które już funkcjonują, a niewiele osób o nich wie. Takim rozwiązaniem jest możliwość dokonywnia tanich przelewów w ramach państw Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przy użyciu programu o nazwie SEPA. Piotr Balcerzak ze Związku Banków Polskich tłumaczy, że ten mechanizm umożliwia tanie i szybkie dokonywanie przelewów w euro.

Piotr Balcerzak: -W sytuacji, gdy będziemy dokonywali transakcji i transakcja będzie w standarcie SEPA, to faktycznie, transakcja ta będzie dokonywana szybciej dlatego, że wspólnie uczestnicy tego jednolitego obszaru płatności w euro, wypracowali jeden model działania, który powoduje, że transakcja ma być dokonywana błyskawicznie, a koszty jej realizacji będą znacznie mniejsze od dotychczasowych, chociażby przelewów elektronicznych.

R.L.: Tak więc jutro już jest dzisiaj. Wystarczy tylko założyć konto w euro, aby móc tanio i szybko wysyłać pieniądze zarówno do państw strefy euro, jak i do innych krajów europejskich, które nadal posługują się walutami narodowymi.

Remigiusz Kaszubski: -Środki przekazywane w ramach rachunku prowadzonego w Polsce w euro, na rachunek za granicą prowadzony w euro, unikają tzw. przewalutowania, czyli możemy sobie w Polsce założyć rachunek w euro tylko po to, żeby dokonywać rozliczeń transakcji z krajami strefy euro. Ale tutaj mówimy też o ogólnym obszarze SEPA, czyli np. jak będziemy wysyłać pieniądze do Węgier, to wtedy walutą rozliczeniową jest euro, czyli my ponosimy tylko i wyłącznie koszty przekazu danych, a nie przewalutowania ze złotych na euro i z euro na forinta.

***Audycja zrealizowana we współpracy ze Związkiem Banków Polskich***