Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 10.01.2010

Inwestuj z głową - fundusze akcyjne

Inwestując w fundusze akcyjne w czasie giełdowej hossy można dużo zarobić, ale kiedy koniunktura na giełdzie się pogorszy, można też sporo stracić. Dlatego też fundusze akcyjne uważane są za fundusze najbardziej ryzykowne.

Jednak jak mówi Adam Johaniuk z PKO TFI wszystko zależy od czasu, w jakim inwestujemy.

Adam Johaniuk: Inaczej patrzymy na fundusz akcji, który ma za zadanie wypracować maksymalny zysk w perspektywie roku a zupełnie inaczej patrzymy na ten fundusz w perspektywie trzech, pięciu, siedmiu lat - ponieważ to ryzyko z każdym kolejnym rokiem maleje.

a udowadnia to historia.

Adam Johaniuk: Jeżeli przyjąć taki średnioroczny wynik to nawet po kilku bardzo poważnych kryzysach zysk z funduszu akcji jest o wiele wyższy aniżeli zysk z funduszu, który inwestuje w bezpieczne papiery, więc z tym podejściem do ryzyka trzeba ostrożnie. Dlatego zawsze uczulamy , żeby nie inwestować jednorodnie, tzn. żeby wybrać porfel agresywny i wybrac portfel bezpieczny.

Trochę inaczej jest z bardzo młodymi klientami, oni mogą więcej pieniędzy inwestować w fundusze akcyjne, bo mają dłuższy horyzont tych inwestycji. A do wyboru mamy fundusze najbardziej agresywne, czyli te które inwestują w firmy małe, dopiero debiutujące na giełdzie. Są też fundusze inwestujące w duże spółki albo oparte na indeksach giełdowych. Zyski z funduszy akcyjnych też są zróżnicowane - mówi Katarzyna Siwek analityk rynku finansowego.

Katarzyna Siwek: Skala rozpietości to jest od 23 procent - mniej wiecej tyle zarobił najsłabszy fundusz polskich akcji do 84 procent - tyle zarobił fundusz najlepszy. Oczywiście nalepszym strzałem okazały się fundusze małych spółek czyli te, które wcześniej najwięcej traciły, teraz na obserwowanym odbiciu zyskały najwięcej.

To wyniki ostatniego roku. Można też inwestować w wybrane branże gospodarki - dodaje Adam Johaniuk

Adam Johaniuk: Taka inwestycja jednorodna w jeden sektor gospodarczy oznacza z jednej strony oczywiście ryzyko, jeżeli to będzie fundusz, który inwestuje np. w fundusz deweloperski - to automatycznie inwestycja tego klienta jest skorelowana z koniunkturą bądź dekoniunkturą na rynku budownictwa bądź rynku mieszkaniowym. Z jednej strony to ryzyko jest większe, ale z drugiej strony jeżeli spojrzymy chociażby na to jak ta branża się rozwijała w naszym kraju, to widać, że rentowność takiej inwestycji może być także bardzo duża.

Trzeba tylko postawić na te sektory gospodarki, które mogą się szybko rozwijać. Analitycy są zgodni, że potencjał funduszy akcyjnych jest bardzo duży. Dają one średnio kilkanaście procent zysku rocznie.