Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marlena Borawska 25.06.2012

Żydowski Woodstock – jedyna taka impreza na świecie

W najbliższy piątek rusza 22. Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie.
Marsh Dondurma credit Noga Cohen AlloroMarsh Dondurma credit Noga Cohen Alloro jewishfestival.pl
Posłuchaj
  • Posłuchaj, co będzie działo się na Festiwalu Żydowskim w Krakowie
Czytaj także

Obecnie jest jedynym na świecie wydarzeniem, które w tak szerokiej skali pokazuje współczesną kulturę żydowską: zarówno aszkenazyjską, jak też sefardyjską oraz izraelską, nie obawiając się przy tym prezentacji kierunków i prądów awangardowych, które wywodząc się z tradycji żydowskiej, czy też czerpiąc z niej, stały się motorem współczesnej kultury ogólnoświatowej

Znaczenie Festiwalu w Polsce i w świecie jest wprost proporcjonalne do liczby jego uczestników. Pierwsza edycja zgromadziła ponad 100 osób, a 20. edycja latem 2010 roku –niemalże 30 000 osób. Sam tylko koncert finałowy Festiwalu "Szalom na Szerokiej" zgromadził około 15 000 ludzi, a dzięki transmisji na żywo przez Internet, a także wielokrotnym retransmisjom w II Programie TVP i TVP Kultura – trafił do milionów widzów na całym świecie.

Z roku na rok udział w imprezie bierze coraz większa ilość obcokrajowców. Wśród nich w większość stanowią goście z krajów Unii Europejskiej oraz Ameryki i Izraela. Dla wielu Festiwal w Krakowie staje się pretekstem, aby po raz pierwszy po wielu latach wrócić do kraju przodków, pokazać go swoim dzieciom i wnukom, nie bacząc na pokutujący wciąż w wielu krajach obraz Polski jako kraju głęboko antysemickiego. I ten właśnie fakt jest koronnym dowodem na to, jak doskonale Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie pracuje na rzecz zmiany wizerunku Polski w świecie.

Krakowski Festiwal jest wydarzeniem otwartym na wszystkich. Jest zdobyczą, wytworem i konsekwencją świadomości społeczeństwa obywatelskiego.Zazwyczaj tego typu festiwale na świecie organizowane są z myślą o członkach danej społeczności i też oni są głównymi odbiorcami wydarzeń. W naszym wypadku – adresatami i głównymi odbiorcami są w większości nie-Żydzi, choć także dla wielu Żydów z Polski i ze świata wydarzenia festiwalowe są jedyną możliwością poznania korzeni własnej kultury. Ponadto taka otwarta forma umożliwia spontaniczny i bezpośredni kontakt pomiędzy dwiema społecznościami i stymuluje faktyczny dialog międzykulturowy.

Na program każdej edycji Festiwalu składa się ponad 200 wydarzeń:

- koncertów i różnorodnych wydarzeń muzycznych

– od JazzKlez Sessions po DJ-party

- spektakle teatralne

- wystawy

- seminaria, wykłady i dyskusje

- promocje książek

- warsztaty

- zwiedzania i wycieczki

- projekcje filmów

- ceremonie religijne

Więcej na temat Festiwalu dowiesz się słuchając rozmowy z Mironem Zajfertem, propagatorem muzyki żydowskiej i Wacławem Zimpelem, muzykiem grającym w Mikołaj Trzaska Ircha Quartet, którzy byli gośćmi "Muzycznej Jedynki". Rozmawiał z nimi Zbigniew Zegler.

(źr. jewishfestival.pl)