Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 25.03.2014

Gruźlica - choroba, która zostawia ślad na całe życie

Oblicza gruźlicy mogą być różne - od drobnych zmian po bardzo poważne. Bez względu na stadium choroby, osoby, które miały kontakt z gruźlicą, mają trwałe ślady w klatce piersiowej.
Gruźlica - choroba, która zostawia ślad na całe życieGlow Images/East News

-  Widać to szczególnie przy okazji rezonansów magnetycznych czy przy tomografii komputerowej, w których są wykorzystywane nowoczesne metody wizualizacyjne - wyjaśnia w "Czterech porach roku" dr Tadeusz Zielonka, pulmonolog z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
W przypadku gruźlicy choroba może mieć różne stadium - od zmian drobnych, asymptomatycznych po piorunujące i śmiertelne postaci. - W przeszłości, szczególnie przed wprowadzeniem szczepień, w bardzo krótkim czasie dochodziło do zgonów. To były galopujące suchoty, jak je dawniej nazywano - komentuje lekarz. Jak dodaje, spektrum zachorowań na gruźlicę zawsze było bardzo duże.

Z Jedynką zdrowiej - słuchaj na moje.polskieradio.pl >>>

- W zakażeniu nie wszystko sprowadza się do bakterii, czyli do prątka gruźlicy. To bardzo niebezpieczna bakteria, bo ma pewną specyfikę, potrafi przeżyć w skrajnie trudnych warunkach. Drugim elementem niezwykle istotnym jest sprawność układu immunologicznego - mówi dr Zielonka.
Lekarz przyznaje, że na zachorowalność na gruźlicę w równym stopniu wpływ mają czynniki zewnętrzne, jak i genetyczne. - Element genetyki, wbrew pozorom też jest istotny, nawet w chorobach zakaźnych, przy których przyzwyczailiśmy się, że to zależy od bakterii, a nie człowieka. Ale jakimś cudem część chorych zakażonych bakteriami czy wirusami przeżywa, a inni nie - komentuje doktor. Dzieje się tak, bo wiele zależy od stanu, w jakim był organizm w momencie zachorowania.
Co można zrobić, by żyć zdrowiej? Lekarz poleca czujność i przyglądanie się naszemu organizmowi. - To bardzo ważne, by w momencie, kiedy przyjdzie choroba czy kryzys, nie być w dołku odpowiedzi immunologicznej - podkreśla pulmonolog.

Nauka w portalu PolskieRadio.pl >>>

24 marca obchodzony był Światowy Dzień Walki z Gruźlicą.

Jak wygląda leczenie gruźlików? W jaki sposób można się zarazić gruźlicą? Jak można się przed nią chronić? Posłuchaj całej audycji!
Rozmawiała Małgorzata Raducha
sm, pg