Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.10.2017

Dbajmy o prawidłowy poziom witaminy D

Deficyt witaminy D3, potocznie zwanej witaminą D, u dzieci może wywoływać krzywicę, a u dorosłych osteoporozę, zwiększa też ryzyko lub nasila przebieg wielu chorób cywilizacyjnych.

Są to choroby sercowo-naczyniowe, udar mózgu, nowotwory, cukrzyca, astma oskrzelowa, atopowe zapalenie skóry, POChP, zakażenia układu oddechowego, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, łuszczyca i niektóre choroby psychiczne. Ze względu na styl życia, rosnącą protekcję przeciw promieniowaniu UVB, narastanie problemu otyłości oraz starzenie się społeczeństwa problem niedoborów witaminy D narasta i będzie się nadal zwiększał. Jak skutecznie zapobiegać niedoborom tej witaminy?

Lekarze zalecają w okresie od października do końca maja przyjmowanie witaminy D3 małym dzieciom i osobom po 65 roku życia, u których obniżona jest już zdolność jej wytwarzania. A to dlatego, że w tym okresie nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć wystarczającej ilości tej witaminy. Od końca maja do początku października w godzinach 10-15 wystarczy, że 20 proc. naszego odsłoniętego ciała (np. koszulka z krótkim rękawem) będzie przez 20 minut wystawione na słońce, a witaminy organizm wyprodukuje dostateczną ilość.

Witaminy zaczęło nam brakować, bo zmienił się nasz sposób życia. - Pracujemy w zamkniętych pomieszczeniach, jeździmy samochodami, używamy kremów z wysokimi filtrami - mówi lekarz. To, czy potrzebujemy dodatkowej ilości witaminy wykazać może proste badanie krwi.

Jakie są przeciwwskazania do suplementacji witaminy D, czym grozi jej przedawkowanie, w jakich produktach występuje naturalnie i czego potrzeba, żeby organizm ją przyswoił? Posłuchaj całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadzi: Roman Czejarek

Gość: dr Anna Krysiukiewicz-Fenger (lekarz pediatra, szpital Świętej Rodziny w Warszawie)

Data: 2.10.2017

Godzina emisji: 10.20

ag/mg