Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Skorska 15.02.2012

"Wygooglować" można cały świat

- W Internecie możemy sprawdzić wszystko, ale dobrze jest wiedzieć, gdzie szukać. Powinniśmy też weryfikować zdobyte informacje w innych źródłach - mówi Maria Cywińska, socjolog Internetu.
Wygooglować można cały światGlow Images

– Rzeczywiście, dzisiaj już wszystko możemy znaleźć za pomocą internetowej wyszukiwarki. Surfując w internecie, dowiemy się, jak przyrządzić sushi, jaka jest różnica pomiędzy tuberozą a tuberkulozą. W cyberprzestrzeni zawarto wszelkie możliwe informacje, od bardzo praktycznych po przepowiednie – mówi Maria Cywińska, socjolog Internetu. Przyznaje jednak, że wiedza zawarta w książkach i encyklopediach jest wiedzą ekspercką. Zapewnia, że tradycyjne słowo drukowane będzie nam nadal potrzebne.

Jak wynika z najnowszych badań, 79 procent uczniów przyznaje się do tego, że odrabiając lekcje, korzysta z internetu i Wikipedii.

– Powinniśmy się cieszyć z tego, że młodzież szuka informacji w Internecie, bo korzysta z wiedzy dodatkowej, pozalekcyjnej – twierdzi gość "Czterech pór roku". – Dobrze byłoby jednak, gdybyśmy uczyli nasze dzieci szukania informacji w wiarygodnych źródłach, żeby nabrali takiego nawyku.

Maria Cywińska podkreśla, że Wikipedia nie powinna być konkurencją dla nauczycieli i podręczników, chociaż zawiera często mnóstwo informacji uzupełniających i jest bardzo aktualna – błyskawicznie reaguje na zmiany.

Dziś w całej Europie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Inicjatywa ma zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

Rozmawiała Karolina Rożej.

(kas)