Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 13.05.2013

Zagadka znikających pszczół. Winien jest pasożyt

- Obecna fala ginięcia pszczół pojawiła się w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych, a w Europie na przełomie 2007 i 2008 roku. Natomiast samo zjawisko nie jest czymś nowym. Pojawia się w historii co jakiś czas, z tym że na ogół trwa krócej - mówiła w Jedynce dr hab. Grażyna Topolska.
Zagadka znikających pszczół. Winien jest pasożytWikipedia/CC/Sajjad Fazel

W Stanach Zjednoczonych, gdzie rocznie ginie ok. 30 procent rodzin pszczelich, stwierdzono że pszczoły giną z objawami syndromu CCD (Colony Collapse Disorder). - Pszczoły giną z uli, ale martwych owadów nie ma ani w środku, ani na pasieczysku. Pozostaje tylko garstka pszczół z matką, z czerwiem, czyli rozwijającym się młodym pokoleniem, ale w niedużej ilości i z miodem - tłumaczyła w "Czterech porach roku" dr hab. Grażyna Topolska z SGGW.

W przeciwieństwie do USA, w Europie udało się wskazać na najważniejsze przyczyny ginięcia pszczół. - Większość naukowców uważa i wyniki badań na to wskazują, że jedną z głównych przyczyn jest taki pasożyt – mały roztocz, który pije hemolimfę pszczół, a przy okazji roznosi wirusy. Nie ma na to stuprocentowego leku. Co roku pszczelarze muszą zwalczać tego roztocza. Jest on znany w Polsce już od 1980 roku, ale ostatnio zabiegi stosowane przez pszczelarzy nie są wystarczająco skuteczne - mówiła przedstawicielka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW.

Drugim z najważniejszych czynników szkodzącym pszczołom są - jak wskazywała dr hab. Grażyna Topolska - pestycydy stosowane do zaprawiania nasion przede wszystkim rzepaku, kukurydzy czy słonecznika w celu ochrony przed szkodnikami. Skutkiem ubocznym jest jednak to, że te insektycydy przechodzą także do pyłku i do nektaru rośliny.

Posłuchaj całej rozmowy Romana Czejarka i jego gościa.

pg