Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 10.10.2013

Cyfrowe radio w natarciu. Warto takie mieć

Coraz więcej osób jest zainteresowanych radiem cyfrowym. I zadaje wiele pytań. Na te zadawane najczęściej odpowiada w "Czterech porach roku" Tomasz Bochyński z Wydziału Systemów Multimedialnych Polskiego Radia.
Tomasz Bochyński (L) i Roman Czejarek (P) prezentują cyfrowy radioodbiornikTomasz Bochyński (L) i Roman Czejarek (P) prezentują cyfrowy radioodbiornikPolskie Radio

To, że od 1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie programów w cyfrowym standardzie nie oznacza, że zostanie wyłączony tradycyjny sygnał. - Na razie nie ma żadnych planów związanych z wyłączeniem radia analogowego - uspokaja Tomasz Bochyński. Gość radiowej Jedynki wyjaśnia, że pojawiająca się tu i ówdzie data 2020 roku to termin, do którego Polskie Radio chce w praktyce pokryć sygnałem cyfrowym całą Polskę. Na razie cyfrowego radia mogą słuchać mieszkańcy aglomeracji warszawskiej i katowickiej. Ale co roku będą uruchamiane kolejne nadajniki.

Prezes Polskiego Radia: radio cyfrowe do 2020 roku w całym kraju >>>

Jest kilka powodów, dla których warto kupić radio cyfrowe. Jednym z nich jest to, że w eterze brakuje już miejsca na nowe rozgłośnie. W przypadku radia cyfrowego nie ma tego problemu. Na jednej częstotliwości można nadawać kilkanaście programów.
Dzięki nadawaniu cyfrowemu Polskie Radio już powiększyło swoją ofertę programową. Poza czterema programami ogólnopolskimi i Radiem dla zagranicy, nadawane jest radio informacyjne PR24 i Radio Rytm nadające popularną muzykę popową. Kolejne programy, które zostaną uruchomione to Radio Krasnal z audycjami dla najmłodszych i ich rodziców oraz Radio Retro, czyli radio dla osób, które mają sentyment do tego, co było kiedyś.

Oprócz większej liczby programów radio cyfrowe umożliwia też dostęp do wielu usług dodatkowych, choćby takich jak przesyłanie danych i obrazów.

Tomasz Bochyński odradza poszukiwanie na rynku dekoderów, które umożliwiają odsłuchanie sygnału cyfrowego w tradycyjnym, analogowym odbiorniku. Może ma to jakieś uzasadnienie w przypadku bardzo drogich zestawów audio. W przypadku zwykłych odbiorników cena dekodera jest porównywalna z ceną nowego odbiornika cyfrowego.

Zapraszamy na stronę dabplus.polskieradio.pl >>>
Ekspert odpowiada też na pytania dotyczące zasięgu nadajników i wyjaśnia dlaczego internet nie jest w stanie zastąpić radia cyfrowego.
Rozmawiał Roman Czejarek.
(ag)

1
1 października Polskie Radio rozpoczęło nadawanie w nowej technologii radiofonii cyfrowej DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus). Odbiorniki analogowe wciąż jednak pozostają w użyciu.