Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 08.10.2010

Geotermia

Ogrzewanie pomieszczeń, podgrzewanie zimnej wody, suszenie drewna, wytwarzanie energii elektrycznej przy pomocy wody? Dlaczego nie? Jak się okazuje, wody geotermalne mogą być nie tylko atrakcyjnym sposobem na rekreację.
Geotermiafot. SXC

Są wykorzystywane do produkcji ciepła w lokalnych sieciach ciepłowniczych, a przede wszystkim jako atrakcja i doskonały sposób na rekreację. To wody geotermalne. Polska należy do państw Europy, które mają ich najwięcej. Poziom wykorzystania tych wód jest jednak jeszcze znikomy. Jak rozwija się geotermia w Polsce i na świecie? O tym Agnieszka Jas.

Geotermia to wykorzystywanie gorących wód znajdujących się w głębi ziemi. Taka energia głównie w celach ciepłowniczych stosowana jest w prawie dziewięćdziesięciu krajach na świecie, w tym czterdziestu europejskich.

Doktor Beata Kępińska z Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego: - Takim sztandarowym przykładem jest, oczywiście, Islandia, ale również wiele krajów na kontynencie, nie mając takich znakomitych warunków naturalnych geotermicznych, z sukcesem rozwija wykorzystanie energii geotermalnej. To są: Francja, Niemcy, Włochy, Szwajcaria, jeżeli chodzi o pompy ciepła, Szwecja, Węgry, kraje Półwyspu Bałkańskiego.

Przez ostatnie pięć lat produkcja ciepła z wód geotermalnych w skali światowej wzrosła o pięćdziesiąt procent. W Polsce największe możliwości wykorzystania ciepła wody znajdującej się w ziemi występują przede wszystkim w okręgu szczecińsko-łódzkim, grudziądzko-warszawskim i podkarpackim. Właśnie w tych rejonach powinno się skupiać zainteresowanie inwestorów – uważa doktor Leszek Pająk z Polskiej Akademii Nauk.

Doktor Leszek Pająk: - W Polsce istnieje kilka zakładów geotermalnych, które wykorzystują energię w celach ciepłowniczych, na przykład: Podhale, Pyrzyce, Mszczonów, Uniejów. Rozprzestrzenienie i ilość odbiorców podłączonych do systemu geotermalnego jest, oczywiście, limitowana jego możliwościami, ale de facto podłączonych jest wielu odbiorców.

Największa i najstarsza geotermia podhalańska działa już dziesięć lat i posiada ponad czterystu indywidualnych i prawie stu dwudziestu dużych odbiorców. Gorące podziemne wody to najbardziej stabilne źródło energii – zauważa doktor Wiesław Bujakowski z Zakładu Energetyki Odnawialnej Polskiej Akademii Nauk.

Doktor Wiesław Bujakowski: - W porównaniu na przykład do energii wiatru, który jest, bądź go nie ma, słońce, które zachodzi, czy też zimą jest ograniczone. Po prostu geotermia wykazuje dużą stabilność i powszechność. To są takie cechy, które dają dużą przewagę geotermii nad innymi energiami. Chociaż, trzeba to podkreślić, energią geotermalną tak naprawdę nie rozwiążemy problemów energetycznych kraju czy nie ugotujemy na przykład jajka. Niestety, to są za niskie parametry, którymi my w Polsce dysponujemy, żeby to zagospodarować.

Ale wody geotermalne mogą być wykorzystywane do: ogrzewania pomieszczeń, podgrzewania zimnej wody, suszenia drewna. Ostatnio mówi się też o wytwarzaniu energii elektrycznej. Największe zastosowanie geotermia ma jednak w rekreacji.

Doktor Wiesław Bujakowski: - Taki największy, można powiedzieć, boom rozwoju wykorzystania tej energii poszedł w kierunku balneologii i rekreacji. Powstało w ostatnich czterech latach około ośmiu kąpielisk geotermalnych, gdzie te wody geotermalne po prostu są wykorzystywane do całorocznych odkrytych basenów.

Coraz powszechniejsze są także pompy ciepła, które wykorzystują energię skumulowaną pod powierzchnią ziemi. Szacuje się, że w Polsce jest już około dziesięciu tysięcy takich instalacji.

08-10-2010 06:22 3'18