Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 06.01.2011

Nowe technologie energetyczne

Oszczędne gospodarowanie prądem jest wyzwaniem, szczególnie dla dużych firm. Są różne, często proste, rozwiązania pozwalające redukować wydatki. To: oszczędne serwerownie, właściwe systemy klimatyzacji, rozważne zarządzanie oświetleniem i odgrzewaniem.
Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.Dla porównania w 2016 r. unijne PKB wyniosło ok. 14,9 bln euro.fot. SXC

Wzrost cen prądu, wyczerpywanie się zasobów węgla kamiennego przyspiesza rozwój nowych technologii energetycznych. Polska nie jest na szarym końcu Unii Europejskiej pod względem jakości stosowanych technologii w energetyce, ale musi zacząć stosować jeszcze nowocześniejsze rozwiązania - tak zgodnie uważają naukowcy. Również we własnym domu należy stosować nowoczesne, a co za tym idzie, ekologiczne rozwiązania energetyczne. Jakie? Sprawdzała to Alicja Dusza:

Są przeróżne rozwiązania, dzięki którym użytkownik może zaoszczędzić i mniej płacić za prąd – tłumaczy Maciej Mączyński z firmy zajmującej się produkcją nowych rozwiązań energetycznych. Jednym z nich są tak zwane EcoStruxure.

Maciej Mączyński: - To inteligentny system łączący wszystkie aspekty zarządzania i przesyłania energii od elektrowni do użytkownika końcowego i jego gniazdka. Pozwala monitorować, przewidywać, sterować zużyciem energii, żeby wykorzystywać jej jak najmniej, a jednocześnie nie pogarszać jakości życia.

W czym to mogłoby pomóc?

Maciej Mączyński: - Przede wszystkim umożliwia monitorowanie i zarządzanie zużyciem energii, w związku z czym oszczędza ją.

Dzięki temu systemowi zużywa się jej mniej, a dzięki temu płaci niższe rachunki. Z takich rozwiązań korzystają przede wszystkim duże firmy, ponieważ myślą też o oszczędnościach.

Maciej Mączyński: - Pierwszą podstawową rzeczą, jaką staramy się promować, jest myślenie ekologiczne i o oszczędzaniu energii. Jeżeli przekonamy do tego klientów, żeby zastanawiali się nad tym, w jaki sposób ją zużywają, to bardzo dużo oszczędności można uzyskać przy minimalnych albo małych inwestycjach. Są to rozwiązania typu: oszczędne serwerownie, właściwe systemy klimatyzacji, odpowiednie sposoby zarządzania klimatem wewnątrz biur, czyli klimatyzacją i wentylacją, oświetleniem, podgrzewaniem pomieszczeń.

Oprócz takich rozwiązań musimy także myśleć o nowoczesnych technologiach energetycznych w pojęciu globalnym. Jednak w Polsce wcale nie tak łatwo wprowadzić niekonwencjonalne rozwiązania – tłumaczy Prodziekan Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej Doktor Inżynier Krzysztof Badyda.

Doktor Inżynier Krzysztof Badyda: - O rewolucji rynku energetycznego w Polsce, jeżeli myślimy o tak zwanej wielkiej energetyce, trudno mówić. Jeśli mamy na myśli nowatorskie technologie, w szczególności dla dużych instalacji energetycznych, musimy sobie też powiedzieć otwarcie, jesteśmy krajem stosunkowo małym i nie mamy możliwości opracowania nowych rozwiązań energetycznych na poziomie konkurencyjnym dla reszty świata.

Z tego powodu jesteśmy skazani na bazowanie w dużej mierze na sprawdzonych wcześniej technologiach. Nie oznacza to jednak, iż możemy zapominać o redukcji dwutlenku węgla. Właśnie te nowe pomysły pomagają w zmniejszaniu jego emisji.

Doktor Inżynier Krzysztof Badyda:- Energetyka jądrowa, jeżeli się pojawi, to dopiero około 2020 roku. Oczekujemy istotnego rozwoju odnawialnych źródeł energii. Jednakże mówimy o udziale tego nośnika na poziomie dwudziestu procent całości generacji. Oznacza to, że mniej więcej co piąta megawatogodzina energii elektrycznej produkowana byłaby ze źródeł odnawialnych.

Podstawowymi i alternatywnymi wykorzystywanymi źródłami energii będzie na pewno biomasa i energetyka wiatrowa. Polska w tej chwili jako jedyny kraj w Unii Europejskiej aż w dziewięćdziesięciu procentach bazuje na energii wytwarzanej z węgla kamiennego i brunatnego. Na pewno do 2030 roku nawet w połowie będzie to główne źródło energii.

(dc)

06-01-2011 06:30 3'23