Logo Polskiego Radia
Jedynka
Dorota Cała 01.02.2011

Energia z niekonwencjonalnych źródeł

Do 2020 roku maksymalnie w 15 % Polska będzie w stanie spełnić wymóg UE w kwestii redukcji emisji CO2. Wiąże się to z wciąż zbyt małym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Obecnie pokrywają one zaledwie 5 % krajowego bilansu energetycznego.
Energia z niekonwencjonalnych źródeł

Jaki wpływ mają odnawialne źródła energii na środowisko? Przede wszystkim trzeba powiedzieć o aspektach ekologicznych, ale nie można zapomnieć o ekonomii. Tyle tylko, że w Polsce nadal za mało wykorzystuje się energię z niekonwencjonalnych źródeł. To, zdaniem Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, doprowadzi do tego, że na pewno nie ograniczymy do 2020 roku o dwadzieścia procent emisji dwutlenku węgla. Alicja Dusza:

Kiedy mówimy o wpływie odnawialnych źródeł energii na środowisko, należy podkreślić, iż kluczowa korzyść to zmniejszenie emisji CO2. Z tego powodu tak ważne jest wykorzystywanie w Polsce ich wszystkich zasobów. Dobre pomysły możemy czerpać z innych krajów europejskich.

Paweł Kazimierczyk z Europejskiej Agencji Środowiska w Kopenhadze: - Przede wszystkim to jeden z tematów kompleksowych, łączących się z zagadnieniem zapobiegania zmianom klimatu. Głównym motorem wprowadzania energii odnawialnych jest ograniczanie emisji gazów cieplarnianych. To dziedzina dość specyficzna w zależności od kraju. W Norwegii dziewięćdziesiąt-dziewięćdziesiąt pięć procent prądu pochodzi z elektrowni wodnych. Z kolei w krajach na południu, jak Hiszpania, będzie to kwestia związana z energią wiatrową i słoneczną.

Niestety, w Polsce, głównie ze względu na uwarunkowania, odnawialne źródła nie są w pełni wykorzystywane. Zakończy się to niezrealizowaniem do 2020 roku unijnego planu redukcji o dwadzieścia procent emisji dwutlenku węgla.

Andrzej Jagusiewicz, Główny Inspektor Ochrony Środowiska: - Wiemy, że mamy cel dwudziestoprocentowy w roku 2020. Przyznam z całą odpowiedzialnością, że wszelkie wysiłki zmierzające do osiągnięcia go pokazują, że uda się dojść jedynie do piętnastu procent. Właśnie tyle w roku 2020 w krajowym bilansie energetycznym będzie stanowić energia ze źródeł odnawialnych. Dzisiaj to pięć procent. Mamy jeszcze w ciągu dekady do wykonania gigantyczną pracę domową.

Z tego powodu tak ważne jest wykorzystywanie polskiego potencjału energii odnawialnej.

Andrzej Jagusiewicz: - U nas stanowi ją: spalanie biomasy i śmieci, wiatr i woda. W końcowej procedurze legislacyjnej jest nowa ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach. Jeżeli da im ona władztwo nad śmieciami, to uzyskają możliwość zapewnienia spalarniom wsadu paliwowego w postaci biomasy i odpadów. Wtedy nasze wyzwania w zakresie osiągnięcia piętnastu procent spełnimy z pewnością.

To istotne, ponieważ korzyści z zastosowania alternatywnych źródeł energii jest wiele.

Paweł Kazimierczyk: - To oznacza nie tylko ekologię i dużo zdrowsze środowisko, co oczywiste, lecz również w pewnym sensie uniezależnienie się od importu. Statystyki Unii Europejskiej pokazują, iż pochodzi z niego osiemdziesiąt procent ropy, z której korzystamy. Od czterdziestu do pięćdziesięciu procent gazu ziemnego i węgla sprowadzamy. Odnawialne energie, zawsze związane z dostępnością źródeł na terytorium kraju, pozwalają na swoiste uniezależnienie się od importu krótkoterminowo, a jednocześnie działanie długoterminowe polegające na zapobieżeniu sytuacji, w której znajdziemy się prędzej czy później, czyli całkowitego wyczerpania się zapasów.

Do tego nie możemy dopuścić. Aspekt ekonomiczny stosowania niekonwencjonalnych źródeł energii jest równie ważny co ekologiczny. Warto zauważyć, że technologie je wykorzystujące są stosunkowo drogie i zwracają się dopiero po kilku latach.

(dc)

01-02-2011 06:23 03'44