Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 30.03.2010

Gaz z oczyszczalni

Program poprawy jakości wody dla Szczecina kosztował ponad 280 milionów euro...

Wśród ponad 20 kontraktów, ten na oczyszczalnię był największy i już się zakończył. W oczyszczalni zaczęła też działać instalacja, którą śmiało można określić mianem "perpetum moblile". Czy to możliwe?
Kierownik oczyszczalni Jacek Jasiulewicz i inżynier kontraktu Piotr Kurzawa, razem z naszym reporterem Markiem Borowcem próbują wspólnie odpowiedzieć na to pytanie:

Ciepło się od razu robi, panie inżynierze.

Piotr Kurzawa: - W sytuacji, kiedy chwilowo jest nadmiar gazu, który nie jest używany na inne cele i równocześnie pełne są oba zbiorniki, wtedy nadmiar gazu jest spalany.

Jacek Jasiulewicz: - Bakterie używane do oczyszczania ścieków produkują gaz, za pomocą tego gazu podgrzewamy ścieki i ułatwiamy pracę tym bakteriom, które produkują gaz, czyli takie "perpetum moblile".

Piotr Kurzawa: - Prawie tak, jak pan mówi, z tym, że bakterie metanowe produkują gaz, ten gaz z kolei trafia do kotłowni, w kotłowni powstaje ciepło i to ciepło podgrzewa nie ścieki a osad, z którego produkowany jest biogaz.

Są te ścieki, widać fermentację, a jak jest zbierany ten gaz.

Piotr Kurzawa: - To nie jest komora, gdzie dochodzi do fermentacji, to są komory przez które przechodzą ścieki, a komora gdzie dochodzi do fermentacji to są komory osadowe. One są hermetyczne i proces zachodzi w sposób beztlenowy.
Tutaj są baterie tlenowe, specjalnie dostarczamy im powietrze, jest to inny proces, polegający na likwidacji zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych, które znajdują się w części płynnej ścieków. Natomiast w komorach fermentacyjnych zostają unieszkodliwiane części stałe, tzw. osad.

Tutaj jest to wszystko wykorzystywane.

Piotr Kurzawa: - Kotłownia, która produkuje ciepło na potrzeby fermentacji osadu oraz na potrzeby bytowe. Stąd ciepło rozchodzi się na całą oczyszczalnię, na ciągi technologiczne oraz na budynki administracyjne, szatnie, umywalnie.
Cały strumień ciepła, który jest naprawdę potrzebny, jest kierowany do podgrzania osadu. Zbiorniki, w których są bakterie, są obłożone specjalną otuliną, jako ochrona przed zimnem.
Generatory gazowe są do uruchomienia za kilka dni, ale my mówimy już teraz o trybie eksploatacyjnym, one są po próbach, koledzy usuwają ostatnie drobne usterki i w tym tygodniu będą uruchomione i zaczną ciągłą pracę zgodnie z przeznaczeniem.