Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 07.12.2009

Tlenowa oczyszczalnia ścieków

Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze eliminowanie groźnych zanieczyszczeń ze ścieków przemysłowych i komunalnych...

Na razie są wciąż mało popularne, ale - podobnie jak za granicą - także w Polsce wzbudzają coraz większe zainteresowanie. Powstaje pierwsza w Polsce oczyszczalnia bazująca na technologii tlenowego oczyszczania zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze eliminowanie groźnych zanieczyszczeń ze ścieków przemysłowych i komunalnych.
O szczegółach Kamil Olak.

Nowatorska metoda daje bardzo dużą efektywność oczyszczania ścieków z zanieczyszczeniami trudno rozkładanymi w tradycyjny sposób – wyjaśnia Wojciech Pietraszek.

Wojciech Pietraszek: - To daje takie zalety, jak np. możliwość wykorzystania istniejących oczyszczalni ścieków i dostosowanie ich do nowych wymogów prawnych ochrony środowiska, które narzuciła Unia Europejska. To również daje nam możliwość doczyszczenia ścieków, jeżeli takie ścieki są potrzebne do zaostrzonych wymagań, takim jest właśnie przypadek Zagórza.

Technologia jest, wbrew pozorom, bardzo prosta – wystarczy zbiornik i system natleniania.

Wojciech Pietraszek: - Ścieki wpływają do zbiornika, w którym są natlenione, dzięki temu rozwijają się bakterie, które osadzają się na kształtkach.

Kształtki to niewielkie plastikowe elementy, wykonane z tworzywa sztucznego – wyjaśnia dr Paweł Pietraszek.

Dr Paweł Pietraszek: - W wyniku tego, że tych kształtek wsypujemy odpowiednio dużo, jesteśmy w stanie ulokować na tym dużą ilość bakterii odpowiedzialnych za zjadanie zanieczyszczeń zawartych w ściekach.

Bakterie powstałe w wyniku natleniania ścieków osadzają się właśnie na kształtkach i usuwają ze ścieków zanieczyszczenia.

Wojciech Pietraszek: - Kształtki pływają w zbiorniku, są zatrzymywane za pomocą sitka, które stanowi przegrodę w ścianie tak, żeby kształtki nie opuszczały tego zbiornika. Te bakterie zostają w tym zbiorniku, właśnie porośnięte na kształtkach.

Kształtki powstają z produktów uzyskiwanych w procesie recyklingu, co jeszcze bardziej podnosi ekologiczność inwestycji.

Dr Paweł Pietraszek: - Z tworzyw już raz użytych, a więc jest to podwójna korzyść zastosowania tej technologii. Np. z odpadów typu butelki czy miski z tworzyw sztucznych, to wszystko jest z polietylenu czy z polipropylenu.

Technologia tlenowa pozwala także na oczyszczenie tych ścieków, które zawierają bardzo niebezpieczne substancje.

Wojciech Pietraszek: - Związków azotu i w pewnych warunkach fosforu. W przypadku Zagórza jest to o tyle istotne, że oczyszczalnia ta znajduje się w otulinie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i będzie odprowadzała ścieki oczyszczone do rzeki, która przepływa przez ten park, która może wpływać na rezerwaty, na rozwój innych organizmów.

Dzięki temu, że kubatury urządzeń oczyszczalni mogą być kilka razy mniejsze niż w systemach konwencjonalnych, zmniejszają się również koszty realizacji takiej inwestycji, a docelowo mniejsze są także kwoty przeznaczane na jej utrzymanie. Na świecie działa już kilkadziesiąt instalacji, które wykorzystują technologię tlenową do oczyszczania ścieków.

Jak zapewniają naukowcy, na tym polega postęp - na minimalizacji kosztów inwestycji, często przy wykorzystaniu starych obiektów do znacznego zwiększania wydajności tego typu oczyszczania ścieków.