Logo Polskiego Radia
Jedynka
migrator migrator 31.05.2010

Eko infolinia

Dyżurujący pod numerem 0-801 011 180 eksperci wyjaśnią, podpowiedzą i zachęcą do recyklingu...

Co to są elektrośmieci, co z nimi zrobić, gdzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny - między innymi odpowiedzi na te pytania można uzyskać dzwoniąc na infolinię: ElektroEko. Dyżurujący pod numerem 0-801 011 180 eksperci wyjaśnią, podpowiedzą i zachęcą do recyklingu. Codziennie na infolinię dzwoni od kilku do kilkunastu osób. Zwykle z dużych miast, w tych mniejszych miejscowościach świadomość mieszkańców wciąż pozostawia wiele do życzenia. Rzecz jest ważna, bo Unia Europejska chce, abyśmy zbierali 4 kilogramy zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na mieszkańca rocznie. Niestety, zbieramy tylko 1,5 kilograma.
Agnieszka Jas zadzwoniła na infolinię:

Dorota Sadowska z ElektroEko: - Pytania są przeróżne. Najczęściej firmy pytają jak mają się pozbyć sprzętu prawidłowo i otrzymać na to jakiś dokument. Inni pytają gdzie najbliżej i czy to jest bezpłatne.

Czy na Ursynowie jest punkt zbierania?

Dorota Sadowska: - Tak, przy ulicy Ghandi, najlepiej wypatrywać dużego kontenera, w jego pobliżu powinny stać tablice, a przy kontenerze jest kierowca, który nie odmówi pomocy przy większym sprzęcie.
Ludzie pytają o różne przedmioty, czy np. kable do uruchamiania samochodów to elektrośmieci.

Anna Podsiadło z Organizacji Odzysku: - Zużyty sprzęt elektryczny, elektroniczny to elektrośmieci, to wszystkie urządzenia, które kiedyś działały na prąd lub baterie.

Dorota Sadowska: - Wiemy już, że nie można tego wyrzucać do śmietnika, więc infolinia spełnia funkcję informacyjną i edukacyjną.

Robert Wawrzonek – ekspert ds. odzysku zużytego sprzętu: - W tym sprzęcie znajduje się szereg substancji, które mogą zostać odzyskane i wykorzystane ponownie. Są też substancje niebezpieczne, szkodliwe.

Dorota Sadowska: - W dużych miastach jest ta świadomość, władze chcą współpracować, powstają punkty, ale w mniejszych miejscowościach tego nie ma.