Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 02.01.2015

Lekarze: nie chodzi o pieniądze. Nie chcemy być biurokratami

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zapewniają, że w sporze z Ministerstwem Zdrowia nie chodzi o pieniądze. Medycy chcą zmian w systemie opieki zdrowotnej.
Lekarze: nie chodzi o pieniądze. Nie chcemy być biurokratamiGlow Images/ East News
Posłuchaj
  • Lekarze POZ zapewniają, że chodzi im o pieniądze, a o zmiany w modelu funkcjonowania opieki zdrowotnej (Popołudnie z radiowa Jedynką)
Czytaj także

Nie ma zgody między Ministerstwem Zdrowia i lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego, którzy odmówili podpisania kontraktów z NFZ na 2015 rok. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann na antenie radiowej Jedynki zarzucił lekarzom, że na ostatnim spotkaniu zgłosili nowe, niemożliwe do przyjęcia żądania. - Myśmy zrobili mnóstwo ustępstw i kroków w kierunku lekarzy, oczekiwaliśmy też trochę ustępstw z drugiej strony, bo na tym polegają też negocjacje - zapewniał wiceminister. Poinformował, że lekarze zamiast ustępstw zgłaszali nowe żądania.
Kategorycznie temu zaprzeczył wiceszef Porozumienia Zielonogórskiego, dr Wojciech Pacholicki.  Zapewnił, że na ostatnim spotkaniu lekarze zaakceptowali proponowaną stawkę 45 złotych za pacjenta. - Tak naprawdę nie różnią nas finanse, one są do ustalenia. Różni nas podejście do pracy podstawowej opieki zdrowotnej - wyjaśniał gość radiowej Jedynki.

Zwrócił uwagę, że lekarze chcą zająć się pacjentami i ich leczyć, zaś trwające od lat zmiany, które w ostatnim roku przyspieszyły, zamieniają lekarzy w biurokratów. - My stajemy się przepisywaczami zaświadczeń, przepisywaczami skierowań, nie mamy czasu, żeby pacjenta zbadać, nie mamy czasu na zebranie wywiadu i to jest podstawowy problem podnoszony przez lekarzy - wyjaśnia dr Pacholicki. Dlatego, choć finanse są ważne, to lekarze chcą przede wszystkim zmiany modelu funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej.
Przez całą audycję rozmówcy nie byli w stanie porozumieć się, a w niektórych przypadkach zarzucali sobie wręcz mijanie się z prawdą. Nie byli również zgodni nawet co do tego, jakie tematy poruszano podczas negocjacji. Wiceminister zarzucał lekarzom, że chcą na 20 dni w roku zamknąć gabinety. Dr Pacholicki prostował, że nikt nie chce zamykać gabinetów. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, jako jedyni w systemie, nie mają zagwarantowanego prawa do urlopu. Muszą mieć na to zgodę NFZ. Dlatego chcą mieć w przepisach zagwarantowane prawo do urlopu. Gość Jedynki zarzuty o chęć zamykania gabinetów na 20 dni nazwał demagogią ministra Arłukowicza, który - jego zdaniem - albo nie zrozumiał, co do niego się mówiło, albo nie chciał zrozumieć.

***

Tytuł audycji: Popołudnie z Jedynką

Prowadziła: Zuzanna Dąbrowska

Goście: Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia i dr Wojciech Pacholicki wiceszef Porozumienia Zielonogórskiego
Data emisji
: 2.01.2015
Godzina emisji: 16.25

(ag/mc)

>>>Zapis całej debaty