Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Krakówka 13.05.2011

Cytologia ratuje życie

W Polsce co roku 3600 kobiet dowiaduje się, że choruje na raka szyjki macicy. Ponad 60 proc. z nich umiera. Pięć kobiet każdego dnia.
Cytologia ratuje życieGlow Images/East News

Ta ponura statystyka dotyczy przede wszystkim kobiet młodych, silnych, najczęściej między 15. a 49. rokiem życia, które tak naprawdę nie muszą umierać. Rak szyjki macicy jest całkowicie wyleczalny i to w większości wypadków nie wymaga wcale usunięcia narządów rodnych. Trzeba tylko przełamać swoje lęki, wstyd i korzystać z badań profilaktycznych.

O to, żeby Polki zaczęły regularnie robić cytologię, walczy prof. Mariusz Biedziński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej. - Od momentu, kiedy komórka nowotworowa powstaje, do rozwoju raka, mijają lata, nawet dekada - podkreśla. - Jest naprawdę wiele czasu na wykrycie tego procesu w bardzo wczesnym stadium i w związku z tym możemy dać pełną gwarancję na wyleczenie.

Niestety kobiety często nie zdają sobie sprawy z wagi problemu. Boimy się poprosić lekarza o zlecenie tego badania. Zdarza się, że mamy złe doświadczenia w kontakcie z ginekologiem, że podczas badań nie były zachowywane warunki, które dawałyby nam niezbędne poczucie bezpieczeństwa i intymności. Nie zawsze wiemy też, na czym cytologia polega.

- Cytologia jest badaniem prostym, szybkim i jednocześnie niebolesnym - wyjaśnia prof. Biedziński w Jedynkowym "Magazynie medycznym". - Jest to jedyny sposób na wygranie z rakiem szyjki macicy. Ta choroba może dotknąć każdą z nas.

(AK)

Aby wysłuchać rozmowy Małgorzaty Kownackiej, wystarczy wybrać "Cytologia ratuje życie" w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.