Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 17.01.2017

Domowa krioterapia. Jak leczy nas zimno?

Naukowcy potwierdzili, że zimno działa pozytywnie na nasz układ odpornościowy. Gdy jest chłodniej szybciej krążą substancje przeciwzapalne i zmniejsza się napięcie mięśni w naszym ciele. Krew nas ogrzewa, stymulując jednocześnie cały organizm.
Posłuchaj
  • Jak działa na nasze ciała zimno? Czy każdy może zafundować sobie domową krioterapię i jak to zrobić? (Stacja Nauka/Czwórka)
Czytaj także

operacja chirurg 1200.jpg
Mamy nowy organ ciała. Czym jest krezka?

Temperatura ujemna, stosowana podczas krioterapii to nawet -70 stopni Celsjusza. Miejscowo stosuje się też polewanie ciekłym azotem, który ma temperaturę ok. -240 stopni. - Wówczas wiele elementów naszego ciała zaczyna pracować inaczej: zwężają się naczynia w kończynach, a krew "ucieka" do ważniejszych narządów: brzucha, klatki piersiowej i głowy, dzięki czemu te pracują lepiej i szybciej. To poprawia m.in. nasze trawienie - mówił Jędrzej Skawina, fizjoterapeuta. Jak przekonywał, zimno usprawnia też regulację hormonalną. - Poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, dzięki wystawieniu organizmu na zimno, się wyrównuje, a to pomaga nam rozluźnić się psychicznie - tłumaczył Skawina

W programie opowiadał także m.in., jak przeprowadzić domową krioterapię i kto powinien się na nią decydować. Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego, który przygotował Maciej Oswald.

***

Tytuł audycji: "Stacja Nauka"

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.01.2017

Godzina emisji: 12.40

kd/jsz