Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 26.09.2017

Stalking. Jak się bronić przed prześladowaniem?

Jak utrudnić komuś życie? Stalking może przybierać postaci, np. wysyłania SMS-ów, śledzenia ofiary, słownego lub fizycznego jej zaczepiania, stałego nagabywania, wpisywania komentarzy na portalach internetowych, ale także… przesyłania kwiatów, czy wyznawania miłości.
Posłuchaj
  • Czym przejawia się stalking i jak się przed nim bronić? Rozmowa z Adamem Straszewiczem (Strefa Prywatna/Czwórka)
Czytaj także
izabela dziugieł jakub jamrozek 1200.jpg
Zazdrość - niebezpieczna namiętność czy naturalne zjawisko?

Stalking, czyli z ang. skradanie, naprzykrzanie, czatowanie, po raz pierwszy zaobserwowany został w USA jeszcze w latach 80. - Istnieje wzorzec zachowań ingerencyjnych, czyli takich, które uderzają w wolność i poczucie godności drugiej osoby. Te zachowania są najczęściej legalne, społecznie akceptowalne i mieszają się z tymi społecznie nieakceptowalnymi. Wyłania się z nich ukryta - często niebezpośrednia - groźba, która sprawia, że ofiary nękania odczuwają stały niepokój, osaczenie oraz poczucie zagrożenia życia - tłumaczył psycholog śledczy Adam Straszewski.

Kiedy zaczyna się stalking i jak się przed nim ustrzec? Kto stalkuje częściej - kobiety czy mężczyźni i która z płci jest w naprzykrzaniu się bardziej wyrachowana? Dokąd po pomoc może zwrócić się ofiara stalkera? Co zrobić, gdy... mieszkamy ze stalkerem? O tym mówił ekspert w Czwórce. W programie wysłuchaliśmy także m.in. historii Liv Pawłowskiej, aktorki, wokalistki, która opowiadała, jak poradziła sobie z atakami stalkera.

Duchy 1200.jpg
Wampiry i inne potwory - terapeutyczna rola strachu

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Adam Straszewicz (psycholog śledczy, prowadzący szkolenia z zakresu przeciwdziałania stalkingowi)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 20.05

kd/jsz