Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 22.03.2019

Stwardnienie rozsiane - choroba o tysiącu twarzy

SM to nieuleczalna choroba układu nerwowego. Nazywana jest chorobą tysiąca twarzy, ponieważ u każdego pacjenta przebiega ona inaczej. Jak radzi sobie z nią Magda?
Posłuchaj
  • Jakie może być życie po diagnozie SM (Strefa Prywatna/Czwórka)
Czytaj także

W Polsce na stwardnienie rozsiane choruje ok. 50 tys. osób i liczba ta z roku na rok rośnie. Większość z nich to kobiety w wieku 20-40 lat. - Przebieg choroby jest inny dla każdej osoby - mówi dr Joanna Heidtman, psycholog. - Mimo że dużo o niej wiemy, o prawidłowościach medycznych, to to, jak będzie to silne, poważne, jaki będzie przebieg, jak będziemy tego doświadczać to jest to indywidualnie różne - dodaje. 

Objawy stwardnienia rozsianego są różne, ludzie różnie chorują. Wielokrotnie może się to zacząć od nieswoistych objawów neurologicznych, które mogą zaobserwować u siebie nawet młodzi ludzie.  

Gdy choruje się na chorobę chroniczną - która będzie z nami do końca życia - to trzeba się nastawić zupełnie inaczej. Życie będzie trwało z tą chorobą Joanna Heidtman

- Nie miałam typowego wejścia w SM - wspomina Magda. - Kilka miesięcy temu usłyszałam diagnozę. A zaczęło się od tego, że mi bardzo banalnie zdrętwiały nogi. Potem była tomografia, rezonans, tomografia. Dostałam diagnozę, której nikt się nie spodziewał - ani ja, ani lekarze - dodaje. 

Magda podkreśla, że kilka miesięcy od diagnozy w jej życiu nie zmieniło się nic. Marta Niedźwiecka ocenia to, jako dobrą absorpcję choroby. Ale reakcje na diagnozę są różne. Jak radzą sobie z tym pacjenci? Jak diagnoza zmienia postawy chorych? Co jest ważne? Czy choroba weryfikuje znajomości? Jak wpleść SM w normalną tkankę życia? I co z tym wszystkim ma wspólnego seksualność? O tym m.in. w "Strefie prywatnej". 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Magda (chora na SM), dr Joanna Heidtman (psycholog), Marta Niedźwiecka (psycholog i sex-coach)

Data emisji: 21.03.2019

Godzina emisji: 20.08

pj/ac