Logo Polskiego Radia
Czwórka
Andrzej Cała 20.08.2014

Wyjątkowe obliczy Warszawy lat 40.

Do sklepów trafił właśnie album "Warszawa lata 40." To książka, która przełamuje stereotypy, opowiadając dzieje stolicy obrazami. Jej narrację tworzą nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Fragment okładki albumu Warszawa lata 40, w którym znajdziemy nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum CyfrowegoFragment okładki albumu "Warszawa lata 40", w którym znajdziemy nieznane fotografie pozyskane ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowegomat. pras.
Posłuchaj
  • O wyjątkowym albumie fotograficznym "Warszawa lata 40" opowiedział Bartłomiej Kuczyński, reprezentujący Narodowe Archiwum Cyfrowe (Czwórka/Stacja Kultura)
Czytaj także

Zdjęcia wpisane są w porządek pięciu odsłon – tematów przewodnich. Przechodząc przez rozdziały: powroty, odbudowa, ruch, od nowa, życie, jesteśmy świadkami wyjątkowej lekcji historii. Warszawa lata 40. to kilkaset niepublikowanych zdjęć opatrzonych komentarzami. To swego rodzaju podróż w czasie.
Kuba Kukla i Katarzyna Dydo nie ukrywali, że album zrobił na nich ogromne wrażenie i jest rzeczywiście wyjątkowy. - Miło mi to słyszeć i jest to częsta reakcja osób, które zaczynają oglądać stare zdjęcia. Stwierdzają oni wprost, że za ich sprawą dosłownie przenoszą się wstecz i czują się niemalże bohaterami tych fotografii - przyznał gość "Stacji Kultura" Bartłomiej Kuczyński, reprezentujący Narodowe Archiwum Cyfrowe.
PRZECZYTAJ TEŻ: "Warszawex" pokazuje nowe oblicze stolicy

Jedną z największych zalet wydawnictwa jest niesztampowe, oryginalne podejście do historii. - Odbiorca nabiera chęci, żeby poznać losy osób, które znajdują się na zdjęciach, chce wiedzieć, co się stało z tymi miejscami. Zdarzały się wcześniej podobne albumy, natomiast w tym naszym można zobaczyć fotografie najczęściej nigdzie niepublikowane, które niosą ze sobą ogrom emocji - przekonywał Kuczyński.
W jaki sposób Narodowe Archiwum Cyfrowe weszło w posiadanie zdjęć, jakie są kolejne plany wydawnicze w serii "Foto retro" - o tym więcej w nagraniu "Stacji Kultura".
ac/pj