Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 30.09.2011

Kraków kulturalnym pępkiem świata

Ruszają "Krakowskie Reminiscencje Teatralne". To jeden z najstarszych przeglądów teatralnych w Polsce. Organizatorzy stawiają sobie za cel poszukiwanie tego, co w tej sztuce najbardziej odkrywcze i świeże.
Kraków kulturalnym pępkiem światafot. Yanna Varbanowa, mat. promocyjne festiwalu

Gościem Kasi Dydo i Kuby Kukli w "Stacji Kultura" jest Magda Grudzińska, dyrektor festiwalu "Krakowskie Reminiscencje Teatralne", który rusza 6. października. Festiwal szczyci się kilkudziesięcioletnią historią, pierwszy raz odbył się w 1975 roku.

- Takiej edycji jak tegoroczna jeszcze nie było – podkreśla gość audycji. – Pierwszą poważną zmianą jest nowa data. Przenieśliśmy się z kwietnia na październik, przez co w zupełnie innym rytmie przygotowywaliśmy festiwal – wyjaśnia Grudzińska. Organizowanie festiwalu w drugiej połowie roku jest wynikiem włączenia wydarzenia do programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej.

Hasło Krakowskich Reminiscencji Teatralnych brzmi "Meeting point". – Zawieramy w nim kontekst, wielu krakowskich spotkań kulturalnych. Chcemy by Reminiscencje stały się okazją do spotkania, punktem przecięcia wielu ścieżek – wyjaśnia kurator. Oprócz Festiwalu, w tym samym czasie zaplanowano w Krakowie inne wydarzenia, między innymi spotkanie ludzi kultury z Europy Wschodniej i spotkanie sieci FIT – Festivals in Transition. Jak dodaje Grudzińska, Reminiscencje wszystko połączą, a Kraków będzie pępkiem świata.

Największą imprezą towarzyszącą teatralnemu przeglądowi będzie zjazd sieci IETM, International Network for Contemporary Performing Arts. – To jedna z największych światowych sieci współpracy w sektorze kultury – mówi dyrektor festiwalu.

- Wyjątkową niespodzianką jest więc to, że naszymi gośćmi będą profesjonaliści z całego świata. Musieliśmy pomyśleć o takim programie, który byłby atrakcyjny dla naszych widzów, ale również członków IETM. Także z tego powodu tegoroczne Reminiscencje są dużą imprezą – wyjaśnia Grudzińska.

Więcej o festiwalu w dźwięku audycji.

pg