Logo Polskiego Radia
Czwórka
Artur Jaryczewski 23.12.2011

Święta obcokrajowców

Są tacy, którzy w ogóle nie obchodzą świąt Bożego Narodzenia, a są też tacy, którzy spotykają się i jedzą zwykłą kolację.
Święta obcokrajowcówsxc

Święta Bożego Narodzenia wywodzą się z tradycji chrześcijańskiej i upamiętniają narodzenie Jezusa Chrystusa. Okres ten jest poprzedzony oczekiwaniem, zwanym adwentem. A ten w tradycji niemieckiej jest najważniejszy.

- W tym okresie przez cały czas śpiewa się kolędy. Także jest Adventkranz - zielony wieniec adwentowy, w którym powinien być świerk oraz cztery świeczki. W każdą niedzielę przed Wigilią można zapalić jedną świeczkę - zaznacza Andrea Bagdasarian z Goethe-Institut.

Świeczki zapalane są także w Wielkiej Brytanii, jednak to nie Wigilia jest tam najważniejsza. - Nie ma takiej wigilijnej tradycji na wyspach, jak tutaj w Polsce. Natomiast wszystko dzieje się w pierwszy dzień świąt, wtedy prezenty są otwierane, rodzina siada do stołu, żeby zjeść uroczysty obiad i obejrzeć orędzie królowej Elżbiety II - mówi John Beauchamp z Polskiego Radia dla Zagranicy.

Innym zwyczajem w Wielkiej Brytanii jest jedzenie "christmas puddingu", w którym głównym składnikiem jest masło zmieszane z brandy. Kolejną świąteczną potrawą, która nie jest popularna w Polsce, a pochodzi z Francji jest "Kłoda Bożo Narodzeniowa".

- Tęsknię za tą czekoladową roladą, przypominającą kłodę - wyznaje Artur Połoczański z Instytutu Francuskiego. - Kiedyś całe rodziny spotykały się przy kominku, przy jednej kłodzie i te ciasto imituje taką kłodę w ognisku. Aspekt świąt we Francji jednoczy rodzinę, czasem zaśpiewa się wspólnie albo piosenkę, albo kolędę świąteczną.

Więcej na temat świątecznych tradycji w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(aj)