Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Mateusz Rekłajtis 17.02.2017

Gdzie szukać informacji o "Solidarności"?

Gdzie można znaleźć wiadomości na temat NSZZ Solidarność? O tym, jakie są źródła wiadomości i gdzie poszukiwać informacji o tym opozycyjnym ruchu demokratycznym była mowa w audycji "Pamiętaj – to Solidarność". Gościem Polskiego Radia 24 był Grzegorz Wołk, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej, sekretarz IV edycji encyklopedii Solidarności. 
Mat. promocyjneMat. promocyjnehttps://ipn.gov.pl/pl/publikacje

Z archiwum IPN mogą korzystać tylko dziennikarze i badacze.  By wyjść jednak naprzeciw głodowi wiedzy na temat Solidarności, Instytut Pamięci Narodowej stworzył encyklopedię poświęconą temu ruchowi społecznemu. Jest dostępna w formie elektronicznej i papierowej.

– Projekt "Encyklopedia Solidarności" odnosi się przede wszystkim do działaczy opozycji. Zamieszczamy tam ich biogramy, ale także czyste hasła encyklopedyczne dotyczące różnych wydarzeń, inicjatyw oraz pism przez nich wydawanych. To wszystko umieszczamy w Internecie – mówił Grzegorz Wołk.

 Dużą popularność zdobywa również historia mówiona. Polega ona na korzystaniu ze świadectw osób, które były związane z opozycją czasów PRL.

– Powstało wiele inicjatyw nagrywania relacji i świadków, głównie podejmowanych przez różne stowarzyszenia. To dotyczy nie tylko działaczy Solidarności czy opozycji, lecz także żołnierzy Armii Krajowej oraz powstańców warszawskich – wskazywał gość Polskiego Radia 24.   

Więcej o źródłach informacji o NSZZ Solidarność, jak książki, artykuły naukowe czy słowniki, w całej audycji.

Program "Pamiętaj – to Solidarność" prowadził Leszek Rysak.

Polskie Radio 24/dds

Audycja "Pamiętaj - to Solidarność" w Polskim Radiu 24 

____________________

 Data emisji: 17.02.2017

Godzina emisji: 21:33