Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.07.2017

Dokumenty władz emigracyjnych w Archiwum Akt Nowych

– Po II wojnie światowej polscy emigranci walczyli tak, jak potrafili. Nie mogli wrócić do Polski, bo wylądowaliby na „Łączce” – mówił w rozmowie z Polskim Radiem 24 prof. Sławomir Cenckiewicz. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej przekazał Archiwum Akt Nowych dokumenty władz emigracyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Plakat z konferencji Dokumenty polskich władz emigracyjnych z USAPlakat z konferencji „Dokumenty polskich władz emigracyjnych z USA”aan.gov.pl

Dokumenty, które za pośrednictwem prof. Sławomira Cenckiewicza trafiły do AAN, to archiwalia wytworzone przez Radę Narodową RP w latach 1952-1953. Jak wskazywał w PR24 historyk, zbiór pokazuje powojenną rzeczywistość funkcjonowania rządu polskiego na uchodźstwie i reprezentacji narodu polskiego w postaci Rady Narodowej.

– To materiały świadczące o wielkim wysiłku, idącym w stronę integracji środowiska uchodźców z czasów II wojny światowej z amerykańską Polonią, a także odziaływania na władze USA. Tak, by Waszyngton potępił to, co stało się Jałcie i rzeczywiście zrobił coś dla wyzwolenia narodów ujarzmionych przez ZSRR – relacjonował gość PR24.

Prof. Sławomir Cenckiewicz przypominał na naszej antenie, że emigracyjni politycy zmuszeni byli do prowadzenia swojej działalności, związanej z realnym wyzwoleniem Polskim, na uchodźstwie. – Po II wojnie światowej polscy emigranci walczyli tak, jak potrafili. Nie mogli wrócić do Polski, bo wylądowaliby na „Łączce” – pointował.

W zbiorze przekazanym do Archiwum Akt Nowych znajdują się dokumenty, które stworzyli ważni emigracyjni politycy. Są to m.in. listy gen. Władysława Andersa, gen. Kazimierza Sosnkowskiego, płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego, prezydenta RP na uchodźstwie Augusta Zaleskiego czy Stefana Korbońskiego.

Więcej w całej rozmowie Ewy Tylus.

Polskie Radio 24/IAR 

Więcej historii w Polskim Radiu 24

_____________________ 

Data emisji: 23.07.17

Godzina emisji: 10.06