Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 23.09.2017

Wielki prekursor fantastyki. Twórczość Philipa K. Dicka

Na początku października na ekrany kin wejdzie „Blade Runner 2049”. To kontynuacja „Łowcy androidów” z 1982 roku, na motywach powieści „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?” Philipa K. Dicka. Pisarz ten miał znaczący wpływ na rozwój gatunku science-fiction. O jego twórczości w audycji Rozpruwacz Kulturalny mówili prof. Dominika Oramus (Instytut Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego) i dr Radosław Kot (socjolog, badacz i tłumacz s-f).
Philip K. Dick, amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.Philip K. Dick, amerykański pisarz science fiction, który miał znaczący wpływ na rozwój tego gatunku literackiego.wikipedia.org/public domain

Zdaniem Dominiki Oramus, historia Dicka łączy się w pewnego rodzaju przewartościowaniem literatury fantastycznej, z jakim mamy do czynienia w USA przez ostatnie 40 lat, a w Europie od 15-lat. Gość tłumaczyła, że literatura fantastyczno-naukowa, która powstała na przełomie lat 20. i 30. XX wieku w USA, jako literatura klasy B w pewnym momencie zaczęła się przekształcać. – Dick jest osobą, która to dobrze pokazuje. Zaczął jak pulpowy twórca, który pisał dużo, marnie, za bardzo złe pieniądze. Potem zaczął pisywać krótkie powieści, a w którymś momencie w napływie słów w jego twórczości zaczęły się pojawiać zadziwiające wątki, które były niedostrzegane – wyjaśniała. Prof. Oramus przypomniała, że dopiero w latach 80. nastąpiło zainteresowanie fantastyką, jako sposobem mówienia o przyszłości. – Dick był jego wielkim prekursorem, ojcem założycielem gatunku, twórcą pewnego rodzaju estetyki – podkreśliła.

Jak wyjaśniał dr Kot, istnieją przypuszczenia, że Dick cierpiał na „pewne przypadłości”. – Niektórzy mówią o schizofrenii paranoidalnej, ale nie wiemy na pewno. Jest coś na rzeczy, głównie przez sposób oglądu rzeczywistości, którą Dick przyjął – przekonywał. Wskazywał, że jest on szczególny, właściwy osobie nadwrażliwej, nastawionej na odbiór innych aspektów rzeczywistości. Gość ocenił jednak, że Dick nie był raczej „wariatem”, bowiem uchodził za człowieka komunikatywnego, towarzyskiego i wesołego. – Natomiast sposób jego spojrzenia na rzeczywistość, w który próbował swoją myśl ukierunkować, filozof w tym momencie się pojawiał – powiedział.

Badacz mówił również, że Philip K. Dick miał nikłe pojęcie o technologii i nie próbował jej zgłębiać. Jego zdaniem, „była ona pretekstem, a ważniejsze były inne sprawy”.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/ip

_____________________

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 23.09.2017

Godzina emisji: 18:15