Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 17.10.2017

Elżbieta Rafalska: Polska unijnym liderem w walce z ubóstwem

– Według informacji Eurostatu Polska jest na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej w walce z ubóstwem. To wcale nie znaczy, że pokonaliśmy ubóstwo. Pewna skala tego zjawiska ciągle jest - powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska na konferencji prasowej, zwołanej w związku z Międzynarodowym Dniem Walki z Ubóstwem. O walce z ubóstwem mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mirosław Grewiński z Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Janusza Korczaka w Warszawie.

W 2016 roku odnotowano znaczący spadek ubóstwa skrajnego oraz relatywnego. Z przywołanych przez szefową MRPiPS danych Eurostatu wynika, że w 2016 roku w skrajnym ubóstwie żyło prawie 5 proc. Polaków, wobec 7 proc. w 2015 roku, natomiast w ubóstwie relatywnym odnotowano spadek o z 16 proc. w 2015 roku do 14 proc. obecnie. Zdaniem minister Rafalskiej to efekt wzrostu wynagrodzeń, spadku bezrobocia i wprowadzenia programu 500 Plus.

Według prof. Mieczysława Grewińskiego ubóstwo to stan niemożności zaspokojenia potrzeb, które nie pozwala na uczestniczenie w życiu społecznym. – Ubóstwo to taki stan, w którym gospodarstwo domowe nie ma środków na życie, a po drugie to stan deprywacji i wykluczenia z życia społecznego – mówił gość Polskiego Radia 24.

W ocenie eksperta znacząco ograniczyliśmy ubóstwo skrajne.  – Spadek ubóstwa to wynik m.in. dobrej koniunktury i sytuacji na rynku pracy. Program 500 plus również przyczynił się w pierwszym roku działalności do redukcji poziomu ubóstwa. Do tego trzeba dodać też wzrost wynagrodzeń. To nie oznacza, że ubóstwa w Polsce nie ma, po prostu trochę się zmniejszyło. Przed uruchomieniem 500 Plus sytuacja w Polsce pod tym względem wyglądała znacznie gorzej – powiedział prof. Grewiński.

Z okazji przypadającego Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem, Eurostat opublikował dane na temat biedy w Unii Europejskiej. Wynika z nich, że w 2016 roku. 117,5 mln obywateli UE (23,4 proc.) było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ryzyko ubóstwa i wykluczenia społecznego w ostatnich latach najbardziej spadło w Polsce - z 30,5 proc. w 2008 roku. do 21,9 proc. w 2016 roku. Na kolejnych miejscach znalazły się: Łotwa (spadek o 5,7 pkt. proc.) i Rumunia (spadek o 5,4 pkt. proc.).

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

W Polskim Radiu 24 o działaniach związanych z walką z ubóstwem, w rozmowie z Małgorzatą Łopińską, mówili również Magdalena Macińska z organizacji ATD Czwarty Świat, a także ks. Marek Dec z Caritas Polska. 

Polskie Radio 24/IAR/PAP

_____________________

Data emisji: 17.10.2017

Godzina emisji: 14:44; 20.06