Logo Polskiego Radia
Dwójka
Konto Usunięte Konto Usunięte 15.01.2018

Mięso i grzyby w maśle. Tak jadała Anglia za czasów Darwina

- W zasadzie wszystko, co trafiało na stół wielkiego uczonego, było według jego żony najlepsze z masłem lub śmietaną. Zasadą było, że im więcej ich było, tym lepiej. No i ser, dużo sera - mówiła w Dwójce Laura Osęka.

Kluski1200.jpg
Kumpiaki i kluski śląskie. "Polska kuchnia przeżywa renesans"

W zbiorach biblioteki uniwersyteckiej w Cambridge znajduje się notatnik kulinarny Emmy Darwin z ponad 40 przepisami, m.in. na pudding z prażonych jabłek, paluszki serowe oraz pieczone grzyby. Przed dziesięciu laty, w dwusetną rocznicę urodzin żony uczonego, uniwersytet opublikował tę wyjątkową książkę kucharską, by sfinansować dalsze badania nad spuścizną twórcy teorii ewolucji.

- Emma była wykształconą dziewczyną z dobrego domu i przez całe życie prowadziła zapiski będące świadectwem obyczajów kulinarnych epoki wiktoriańskiej. Rozkwit kuchni tej epoki znaczą przepisy, które stoją masłem i śmietaną. Sporo jest mięsa, rzeczy smażonych, ciężkich. Były też duszone grzyby, za to niewiele ryb - mówiła Laura Osęka, która przypomniała o takich wynalazkach wiktoriańskiej kuchni jak ketchup grzybowy, sos sojowy, esencja z anchois oraz żelatyna. 

Carl_Gustaf_Emil_Mannerheim wiki 1200.jpg
Marszałka Mannerheima sposób na picie wódki

Czy wiesz, że sosy i tonic kupowało się wówczas w aptece? Z czego i jak zrobić pudding jabłkowy? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę 

Prowadzi:  Łukasz Modelski

Gość: Laura Osęka (kolekcjonerka książek kulinarnych)

Data emisji: 13.01.2018 

Godzina emisji: 12.00

mko/bch