Logo Polskiego Radia
Dwójka
Jacek Puciato 03.04.2019

Sekret miłości Węgrów do wina zawiera się w słowie "bor"

- Słowo wino w większości krajów wywodzi się z łaciny. Tymczasem na Węgrzech należy ono do korpusu najstarszych wyrazów, które Węgrzy przynieśli z sobą, kiedy dopiero zajmowali tereny, na których znajduje się ich kraj - mówił w Dwójce dr Dávid Brazsil.
Posłuchaj
  • Rozmowa z sekretarzem generalnym Narodowej Rady Stowarzyszeń Winiarskich Węgier - dr. Dávidem Brazsilem (Droga przez mąkę/Dwójka)
Czytaj także

Gość audycji "Droga przez mąkę" podkreślił, że słowo bor, czyli wino, jest jednym z elementów składowych węgierskiej tożsamości. Dr Dávid Brazsil mówił, że Węgrzy przybyli do Kotliny Panońskiej z już uformowaną tradycją winiarską. Sztuka uprawy winorośli została z nimi przez kolejne stulecia. - Wino splata się z naszą historią. Kiedy ono radziło sobie dobrze, to i w kraju wiodło się dobrze - mówił sekretarz generalny Narodowej Rady Stowarzyszeń Winiarskich Węgier.

Dr Dávid Brazsil mówił o upadku winiarstwa okresie komunizmu, ale też o obecnym renesansie tej tradycji. Gość audycji wyjaśnił, dlaczego zajmowanie się winem jest dla Węgrów świadectwem patriotyzmu i mówił o sposobach na promowanie marki, jaką są węgierskie wina.

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadzi: Łukasz Modelski

Gość: dr Dávid Brazsil (sekretarz generalny Narodowej Rady Stowarzyszeń Winiarskich Węgier)

Data emisji: 30.03.2019

Godzina emisji: 12.30