Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Aleksandra Rybińska 16.02.2017

Prawidłowa masa ciała i ryzyko wystąpienia chorób – zastosowanie wskaźnika BMI

BMI to wskaźnik proporcji wzrostu do wagi, który w prosty sposób określa, czy nasza masa jest odpowiednia czy też mamy nadwagę lub niedowagę. Wskaźnik ten jest również wykorzystywany do oceny ryzyka wystąpienia groźnych chorób takich jak cukrzycy typu 2, miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu czy nawet nowotworów. 

Jaka jest norma?

Wskaźnik BMI (z angielskiego Body Mass Index) to współczynnik, który pozwala obliczyć, czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Powstał w 1869 roku, a dziś używany powszechnie przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Body Mass Index zwany jest też wskaźnikiem Queteleta II lub wskaźnikiem Kaupsa. Interpretacja wyniku obliczenia BMI jest dla nas informacją, czy nasza waga jest właściwa czy tez powinniśmy wprowadzić zmiany do naszego codziennego trybu życia, by zatroszczyć się o swoje zdrowie i dążyć do wagi prawidłowej.

Czytaj także
kobieta fitness brzuch 1200.jpg
Co jeść, a czego nie, aby mieć płaski brzuch?

Jak obliczyć?

Najprościej mówiąc, oblicza się go dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu. Sposób liczenia obrazuje poniższy wzór (dla kobiet i mężczyzn ten sam):


Zakresy wartości BMI:

mniej niż 16 - wygłodzenie

16 - 16.99 - wychudzenie

17 - 18.49 - niedowaga

18.5 - 24.99 - wartość prawidłowa

25 - 29.99 - nadwaga

30 - 34.99 - I stopień otyłości

35 - 39.99 - II stopień otyłości

powyżej 40 - otyłość skrajna

Foto: Nataliia Melnychuk/Shutterstock.com

Wskaźnik BMI wykorzystywany jest przede wszystkim do sprawdzenia wagi, oceny ryzyka pojawienia się groźnych chorób: miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, czy nawet nowotworów. Większość tych chorób jest związana z otyłością i dlatego kalkulator BMI to tak przydatne narzędzie.

Ale to nie wszystko…

BMI to jeden z najważniejszych wskaźników określających nasz stan fizyczny, ale niestety nie wystarczający, ponieważ  nie uwzględnia on indywidualnej budowy ciała. Normatywne BMI nie jest gwarancją na to, iż mamy prawidłową masę ciała. Możemy posiadać otyłość ukrytą, która jest najczęściej wykrywana wśród osób mało aktywnych fizycznie. Siedzący tryb życia i niezdrowa dieta są w większości przypadków powodami otyłości, z którą coraz więcej osób ma problemy. Dokładniejsze wyniki możemy osiągnąć przez badanie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Takie badanie możemy również samemu wykonać w domu jeżeli posiadamy odpowiednią wagę łazienkową (tzw. analityczną) umożliwiającą nie tylko wyliczenie aktualnego BMI, ale i na analizę zawartości tkanki tłuszczowej, wody, tkanki mięśniowej, wagę kości i zapotrzebowania na kalorie. Podwyższony wskaźnik BMI nie musi też oznaczać, że mamy nadwagę. Osoby z dużą masą mięśniową, mają wysoki wskaźnik BMI, ale przy tym mogą być w jak najlepszej formie zdrowotnej.

Czytaj także
mieszanka studencka bakalie 100.jpg
Dieta (nie) tylko dla studenta

Paradoksalnie, badania naukowe wskazują, że osoby z lekką nadwagą zwykle są zdrowsze i żyją dłużej od osób z tzw. "prawidłową wagą". Pojawiają się nawet głosy, że ustalony arbitralnie przez WHO próg nadwagi (25) jest zbyt niski.

Źródło: X-news

Aleksandra Rybińska