Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Agnieszka Kamińska 14.10.2010

Miłość działa jak morfina

Naukowcy skanowali mózg zakochanych i obserwowali, jak reaguje na ból.
Miłość działa jak morfinafot. sxc.hu

Gwałtowne uczucie we wczesnych stadiach działa jak silny środek przeciwbólowy – znieczula na podobnej zasadzie jak morfina – ustalili badacze, skanując mózg zakochanych.

Związek uczucia z bólem badali naukowcy z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Do eksperymentu zaprosili 15 studentów i studentek, którzy określali swoje uczucia jako bardzo intensywne i których związek trwał nie dłużej niż 9 miesięcy.

Badanym pokazywano zdjęcia ich partnerów, jednocześnie do ich dłoni przykładano gorący przedmiot, którego temperaturę regulował komputer. W tym czasie naukowcy skanowali mózg zakochanych metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI).

Okazało się, że widok ukochanej osoby działał na podobnej zasadzie jak silny środek przeciwbólowy. Takiego efektu nie było, gdy badanym pokazywano fotografie innych atrakcyjnych kolegów.

Według badaczy „znieczulenie” miłosne wykorzystuje te same ścieżki w mózgu, co opioidalne środki przeciwbólowe – czyli np. morfina. Kluczowe jest tutaj tzw. jądro półleżące w mózgu, część układu nagrody kontrolującego i motywującego zachowanie człowieka.

Zaburzenia w obrębie układu nagrody odpowiadają m.in. za natręctwa i uzależnienia. Poczucie szczęścia i euforii, a potem „głodu” narkotykowego zależy od chemicznego przekaźnika szczęścia – dopaminy i jego stężenia w różnych obszarach mózgu.

agkm