Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 05.11.2010

"Rażeni prądem" to lepsi matematycy

Potraktowanie mózgu małym prądem elektrycznym może wspomóc matematyczne zdolności – uważają naukowcy z Oxfordu.
MózgMózg

Stymulacja elektrodami części mózgu zwanej płatem ciemieniowym poprawiła wyniki przy rozwiązywaniu zadań z użyciem cyfr. Prąd nie był odczuwalny, nie miał też wpływu na inne zdolności mózgu.

Ważny był kierunek – od tego czy prąd biegł z lewa na prawo czy odwrotnie, zależały sukces lub niepowodzenie badanego.

- Nie oznacza to jednak, że od razu stajemy się matematycznym Einsteinem. Nie radzimy też, by dla poprawy wyników razić się prądem – zaznacza dr Cohen Kadosh, szef grupy badawczej.

Kontrola mózgu?

Naukowcy z Oxfordu mają nadzieję, że tego rodzaju badania pomogą kiedyś ludziom z dyskalkulią. Część osób ma poważne problemy nawet z takimi zadaniami jak przeliczanie pieniędzy albo z odczytywaniem godziny.

We wcześniejszych badaniach naukowcy próbowali zakłócić aktywność mózgu z pomocą pola magnetycznego – w efekcie badani dostali czasowej „dyskalkulii’", mieli znaczne trudności z rozwiązywaniem zadań matematycznych.

Zastosowanie prądu przynosiło natomiast efekty długofalowe. Poprawa widoczna jednak była tylko w odniesieniu do konkretnej czynności, którą wykonywano w czasie stymulowania miliamperami. Było to akurat układanie puzzli, w których liczby należało przyporządkować do symboli.

Stąd eksperci zaznaczają, że badania wymagają uzupełnienia: nie wiadomo, czy elektrody poprawiły zdolności matematyczne w ogóle, czy tylko konkretną umiejętność łączenia cyfr z symbolami w układance.

agkm/BBC News