Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 21.10.2010

Skopiują mózgi, myśli i wspomnienia

Takiego zdania jest jeden z najsłynniejszych wynalazców Ameryki, Raymond Kurzweil.
Raymond KurzweilRaymond Kurzweilfot. wikipedia

Naukowcy będą w stanie stworzyć kopie ludzkich mózgów, ich wspomnień, sposobów rozumowania. Stanie się to w ciągu najbliższych dwóch dekad – tak uważa słynny naukowiec, futurolog, Raymond Kurzweil, którzy przewidział boom Internetu na świecie.

Kurzweil powiedział na sponsorowanym wykładzie w Telekom Austria Group, że tworzenie „backupu” mózgu jest już teraz technicznie możliwe. – Wierzę, że w ciągu 20 lat w naszej krwi będą krążyć tysiące nanorobotów, które będą nas leczyć i wspomagać nasze możliwości. Będą też w stanie zapamiętać każdą myśl, każde doświadczenie, wszystko to, co stanowi o naszej indywidualności – powiedział.

Przypomniał, że to on przewidział coś tak nieprawdopodobnego jeszcze w latach 80-tych jak powszechny rozwój globalnej sieci internetowej.

Kurzweil otrzymał w swojej karierze 19 doktoratów honorowych, mnóstwo patentów, doradza rządom, naukowcom i biznesmenom w różnych sprawach.

62-letni amerykański naukowiec ma na swoim koncie wiele pionierskich wynalazków: takich jak technologia rozpoznawania mowy. W wieku 15 lat wymyślił program komputerowy do komponowania muzyki – dzięki temu odkryciu do Białego Domu zaprosił go wówczas prezydent Lyndon B. Johnson. Dla swojego przyjaciela Stevie Wondera wymyślił pierwszą maszynę, która mogła odczytywać pismo i syntezator odtwarzający naturalne dźwięki instrumentów muzycznych.

Obecnie pracuje między innymi dla Google nad problemem energii na świecie.

Kurzweil jest synem austriackich Żydów, którzy uciekli z Austrii przed II wojną światową za ocean.

agkm, austriantimes.at