Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 17.01.2013

Znaleziony pendrive może wyczyścić nam konto

Fałszerstwa, kradzieże kart kredytowych, hipotek, aktywów firm, ubezpieczeń medycznych, a nawet tożsamości. Sprawdzamy co zrobić, żeby nie stać się ofiarą przestępstw finansowych.
Znaleziony pendrive może wyczyścić nam kontoGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Posłuchaj jak zadbać o bezpieczeństwo karty i konta
  • Bezpieczne finanse i Twoje konto w internecie. Rozmowa z "Poranka OnLine"
Czytaj także

Policyjne dane statystyczne dotyczące przestępstw finansowych skierowanych przeciwko osobom prywatnym wydają się być obiecujące. Bo chociaż cały czas jest coś do zrobienia w tym temacie, to na każde 25 tysięcy, które przechodzi przez jednego z agentów rozliczeniowych kart płatniczych, zaledwie jedna złotówka na koniec dnia jest księgowana jako transakcja oszukańcza. Jednocześnie z badań wynika, że każde takie przestępstwo to wina osób trzecich: - Do tej pory nie zdarzyło się włamanie do polskiego systemu bankowego bez udziału osób trzecich - mówi dr Przemysław Barbrich Związek Banków Polskich. - Czyli na przykład klientów, którzy na prośbę banku w mailu podali listę swoich haseł i zabezpieczeń. Choć dobrze wiedzą, że nie powinni tego robić.
Cykl "Bezpieczne Finanse" w Czwórce. Dbamy o Twoje środki i grubość portfela > > >
Kolejnym błędem, który może uczynić z nas ofiarę przestępstwa finansowego jest nieuwaga przy korzystaniu z bankomatów. Zdaniem Jerzego Łabudy, eksperta od nowych technologii, nie ma stuprocentowo bezpiecznych systemów i tę informację powinniśmy zakodować sobie w głowie: - Do komputerów, na których logujemy się do bankowości internetowej powinniśmy podchodzić może nie nieufnie, ale z dużą dozą zdrowego rozsądku.
Wskazówki jak chronić swoje konto i co zrobić ze znalezionym pendrive'em, żeby nie stać się ofiarą internetowej kradzieży znajdziesz w nagraniu z "Poranka OnLine".
kul