Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 22.06.2015

Krakowianie wynaleźli bardziej wytrzymałe drożdże

Wytrzymają wielokrotne rozmrażanie, długotrwałe przetrzymywanie w chłodziarkach. Opracowali je naukowcy z Zespołu Genetyki Ewolucyjnej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Komórki wytrzymałych drożdży będzie można wykorzystać do produkcji probiotyków czy kosmetyków.

- Drożdże ze względu na swoją właściwość przeprowadzania fermentacji alkoholowej i produkcji CO2 są nierozerwalnie związane z cywilizacją człowieka i od stuleci wykorzystywane w procesie pieczenia chleba i produkcji wina i piwa. Drożdże są również jednym z najważniejszych organizmów modelowych używanych w badaniach biologicznych - wyjaśnia dr Dominika Włoch-Salamon z Instytutu Badań o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naturalne szczepy drożdży z gatunku Saccharomyces są izolowane z różnych środowisk: gleby, kory drzew, liści, kwiatów, owoców, piwa, wina, zakwasu chlebowego, zainfekowanych organów lub skóry pacjentów. Te jednokomórkowe eukarionty tworzą zwykle agregaty, czyli skupiska dużej liczby, ściśle ze sobą połączonych komórek. - Agregaty te składają się z komórek będących w różnym stanie fizjologicznym. Są to zarówno komórki stare, które już wielokrotnie pączkowały, jak i nowo powstałe komórki, które nie pączkowały jeszcze nigdy. Kiedy populacja głoduje, część komórek „córek” staje się tzw. komórkami spoczynkowymi - mówi dr Dominika Włoch-Salamon.

Te ostatnie są szczególnie cenne, bo zawierają materiały zapasowe, mają grubą ścianę komórkową i są bardziej odporne. - W przypadku poprawy warunków środowiska równocześnie wznawiają swoje procesy fizjologiczne - tłumaczy badaczka.

Obecność komórek spoczynkowych obserwowano dotąd głównie w populacji szczepów drożdży laboratoryjnych, które nie produkują agregatów. Badania przeprowadzone w Krakowie wykazują, że komórki spoczynkowe są obecne w szczepach pochodzących z różnych środowisk.

Naukowcy opracowali metodę pozwalającą na łatwiejsze wyizolowanie frakcji komórek spoczynkowych. Dokonali tego poprzez genetyczną modyfikację genu odpowiedzialnego za agregację komórek drożdży. 

Pozyskane w ten sposób komórki spoczynkowe drożdży lepiej przeżywają długotrwałe, niekorzystne dla nich warunki: wielokrotne rozmrażanie i zamrażanie czy długie przechowywanie w temperaturze nawet 28 st. C. 

(ew/PAP-Nauka w Polsce)