Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 24.10.2008

Nieznane świątynie w Peru

Nowe, spektakularne odkrycie.

W Peru archeolodzy dokonali kolejnych spektakularnych odkryć – donosi serwis internetowy Andina. Odnaleźli właśnie pozostałości dwóch świątyń sprzed około 3000 lat. Znajdują się one na terenie kompleksu archeologicznego Collud-Zarpan w dolinie Lambayeque w prowincji Chiclayo w północnym Peru.

Zdaniem Waltera Alvy, dyrektora Muzeum Królewskich Grobowców w Sipán i jednego z najbardziej znanych peruwiańskich archeologów, odkryte ruiny są pozostałościami najważniejszych miejsc kultu religijnego z okresu, w którym tworzyły się ogólnoperuwiańskie kultury archeologiczne – takie jak kultura Chavín. Alva próbuje teraz przekonać peruwiańskie władze, aby dofinansowały dalsze badania – potrzeba na to 600 tys. dolarów. Jak podkreśla, to jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych, jakich dokonano w Peru. W ubiegłym roku zaś naukowcy musieli przerwać wykopaliska z powodu niewystarczających środków finansowych.

Jedna z odkrytych świątyń była prawdziwym gigantem - miała u podstawy 500 m długości i 200 m szerokości, a schody, którymi można było wejść na jej szczyt, miały aż 27 m (sic!) szerokości. Na jednej z odsłoniętych na stanowisku świątynnych ścian badacze odkryli płaskorzeźbę, przedstawiającą bóstwo o postaci pająka. Świątynie znajdują się w zaskakująco dobrym stanie, a, jak zapewniaja archeolodzy, na stanowisku do odkrycia zostało jeszcze wiele obiektów.

Badania odkrytych ruin pomogą naukowcom lepiej poznać wpływy i zasięg kultury Chavín, jednej z najstarszych kultur, które rozwijały się na obszarze środkowych Andów. Naukowcy przyjmują, że rozwijała się ona w okresie 1200- 600 r. p.n.e., a trwała aż do 200 r. p.n.e. Kolebka i pochodzenie tej kultury nie jest jeszcze dobrze poznane, a ośrodki, które jak dotąd najlepiej poznano, to Chavin de Huantar oraz Cupisnique.

(ew)

Obejrzyj film na stronie Natinal Geographic