Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 30.04.2010

Matura z matematyki? Ćwicz do skutku na ematura.com

Politechnika Łódzka od soboty ponownie udostępnia uczniom platformę informatyczną e-matura. Na www.ematura.com można założyć darmowe konto, rozwiązać test i od razu zobaczyć wyniki.

Tegoroczni maturzyści będą pierwszym rocznikiem po ponad 25-letniej przerwie, który będzie obowiązkowo zdawał na maturze pisemny egzamin z tego przedmiotu.

Od 1 maja każdy uczeń może zalogować się na stronie http://www.ematura.com/ podając swoje imię, nazwisko oraz e-mail, na który wysłane zostanie hasło.

"Po zalogowaniu do systemu każdy będzie mógł spróbować swoich sił rozwiązując test i otrzymując od razu swój wynik. Możliwe jest kilkukrotne podchodzenie do testu" - wyjaśniła rzeczniczka politechniki Ewa Chojnacka.

Dzieło politechniki

Prace nad projektem "e-matura z matematyki" trwały na Politechnice Łódzkiej niemal rok. System został zbudowany w oparciu o najnowsze serwery i oprogramowanie, jakie są obecnie dostępne na rynku. Jego przeprowadzenie wymagało opracowania zaawansowanego oprogramowania komputerowego, którego autorami są informatycy z Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych PŁ. Zastosowany w projekcie system szyfrujący zabezpiecza przed włamaniem do programu.

Zdaniem naukowców, projekt "E-matura z matematyki" ma pokazać, że istnieje możliwość zastosowania tego narzędzia do egzaminowania czy testowania na różnych poziomach. Możliwość egzaminowania na odległość pozwoli także zredukować koszty, jakie wiążą się z "papierową" maturą.

Sprzęt komputerowy o wartości 150 tys. zł, który posłuży m.in. do przeprowadzenia egzaminu, sfinansował IBM Polska. Dzięki temu na PŁ powstało Centrum Kompetencyjne IBM - pierwsze w Polsce zlokalizowane w uczelni wyższej.

System e-matura został po raz pierwszy udostępniony przez Politechnikę Łódzką w październiku ub. roku. Wtedy to odbył się pierwszy w Polsce i na tak dużą skalę w Europie próbny egzamin z matematyki, przeprowadzony drogą elektroniczną. Odpowiadał on poziomowi podstawowemu oficjalnej próbnej matury z matematyki. Z tej możliwości skorzystało wówczas ponad trzy tysiące uczniów z 200 szkół w całej Polsce.

ag, PAP