Logo Polskiego Radia
PAP
Tomasz Owsiński 27.09.2011

Groby prehistorycznych ludzi na Korsyce

Archeolodzy odkryli miejsce pochówku kilkorga ludzi z okresu mezolitu, pochodzące sprzed około 9000 lat - informuje serwis internetowy Stone Pages.
Groby prehistorycznych ludzi na Korsycesxc.hu

Odkrycia dokonał zespół archeologów z Francji i Danii na stanowisku Campo Stefano w pobliżu wioski Sollacaro we Francji, w departamencie Korsyka Południowa na wyspie Korsyka.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>

Naukowcy odnaleźli na stanowisku położonym na wzgórzu pod wielkim granitowym blokiem skalnym, służącym jako osłona dla prehistorycznych ludzi, pochowane szczątki pięciu dorosłych osób, jednej osoby w wieku młodocianym oraz jednego dziecka.

Zdaniem ekspertów, znalezisko dowodzi obecności prehistorycznych ludzi na Korsyce w okresie mezolitu - środkowej epoki kamienia (ok. 10000-5000 r. p.n.e.).

Rzadkie odkrycie

Jak poinformował Patrice Courtaud z Krajowego Centrum Badań Naukowych we Francji, naukowiec specjalizujący się w dziedzinie mezolitycznych zwyczajów pogrzebowych w południowo-zachodniej Francji, odkrycie zbiorowego miejsca pochówku z okresu mezolitu zdarzają się bardzo rzadko, szczególnie na Korsyce.

Jego zdaniem, naukowcy nadal niewiele wiedzą o życiu ludzi w okresie mezolitu, kiedy następowały procesy przejścia ludzi z gospodarki łowiecko-zbierackiej do gospodarki wytwarzającej i rolnictwa.

Jeśli archeologom uda się uzyskać z odkrytych kości próbki DNA, będą mogli zdobyć nowe informacje o ich genetyce, odżywianiu i trybie życia.

Badania znaleziska będą prowadzone w różnych laboratoriach we Francji, w tym na Uniwersytecie w Bordeaux, a po ich zakończenie planowane jest udostępnienie kości zwiedzającym w Muzeum Prehistorii w Sartene na Korsyce.

to