Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 17.07.2012

To już oficjalne: lek zapobiegający zarażeniu HIV

Amerykańska Agencja ds. Leków i Żywności wpisała na listę leków Truvadę. To pierwszy medykament, który ma zapobiegać zakażeniu HIV. Stosowano go już w leczeniu zakażonych.
To już oficjalne: lek zapobiegający zarażeniu HIV(fot. sxc.hu)
To już oficjalne: lek zapobiegający zarażeniu HIV
Amerykańska Agecnja ds. Leków i Żywności wpisała na oficjlaną listę leków pomagających w zapobieganiu HIV Truvadę. To medykament, który stosowano już w leczeniu zakażonych. Badania wskazały jednak, że wpływa także na zmniejszenie ryzyka "złapania" wirusa.
To ważny moment w trwającej 30 lat batalii przeciw HIV i AIDS. Truvadę zaaprobowano wstępnie w 2004 roku. Liczna badania kliniczne wskazywały, że jej skuteczność w zapobieganiu zakażeniu jest spora. Niektóre wyniki były hurra-optymistyczne i mówiły nawet o 90 proc. skuteczności.
Z podanych przez FDA analiz wynika, że zażywanie pigułki Truvada zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV o 42 proc. w stosunku do grupy kontrolnej, przyjmującej placebo. Ostatnie badania przeprowadzono na grupie 2499 osób obojga płci o zachowaniach seksualnych, powodujących zwiększone ryzyko zarażenia (np. częsta zmienność partnerów seksualnych).
Decyzja FDA wzbudza kontrowersje. Część środowiska medycznego uważa, że wirus HIV będzie mutował, aby pokonać lek prewencyjny. Co więcej, producent Truvady, jedynego leku przeciwdziałąjącego zakażeniu, stanie się potężnym monopolistą. Roczny zapas pigułek ma kosztować ok. 14 tys. dolarów.
W USA HIV zaraża się 50 tys. osób rocznie.

To ważny moment w trwającej od 30 lat batalii przeciw HIV i AIDS. Na amerykańskim rynku oficjalnie pojawi się pierwszy lek przeciwdziałający zarażeniu wirusem HIV.

Truvadę zaaprobowano wstępnie w 2004 roku. Liczne badania kliniczne wskazywały, że jej skuteczność w zapobieganiu zakażeniom jest bardzo wysoka. Niektóre wyniki były hurra-optymistyczne i mówiły nawet o 90 proc. skuteczności.

Z podanych przez FDA analiz wynika, że zażywanie pigułki Truvada zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV o 42 proc. w stosunku do grupy kontrolnej, przyjmującej placebo. Ostatnie badania przeprowadzono na grupie 2499 osób obojga płci o tzw. ryzykownych zachowaniach seksualnych (np. częsta zmienność partnerów seksualnych).

Decyzja FDA wzbudza kontrowersje. Część środowiska medycznego uważa, że wirus HIV będzie mutował, aby pokonać lek prewencyjny. Co więcej, producent Truvady, jedynego leku przeciwdziałającego zakażeniu, stanie się potężnym monopolistą. Roczny zapas pigułek ma kosztować ok. 14 tys. dolarów.

W USA HIV zaraża się 50 tys. osób rocznie.

(ew/Popsci.com)